Rally Dakar 2011

Rally Dakar 2011

V automobiloch bol napínavý súboj medzi qatarským jazdcom Nasserom Al-Attiyah a obhajcom zo španielska Carlosom Sainzom (obaja Volkswagen).  Sainz viedol dlhý čas, jeho víťazné taženie sa však prelomilo v ôsmej  etape, kedy kvôli problémom v dunách začal v celkovom poradí strácať na qatarčana. Neskôr v jedenástej etape sa už definitívne stratila šanca na obhajobu víťazstva, pretože v spojovačke medzi meranými úsekmi utrhol pravé koleso. Španiel však bojoval do konca a zobral ešte víťazstvo dvanástej a poslednej trinástej etapy, stačilo mu to však iba  na udržanie celkovej tretej pozície pred Peterhanselom. Obľúbenec pretekov Stephane Peterhansel ako jediný držal krok s Volkswagenmi, zradila ho však séria defektov a pochovala jeho šance na prvú
trojku. Nasser Al-Attiyah od ôsmej etapy už len kontroloval svoju pozíciu v celkovom poradí a rally dokončil s náskokom 48 minút pred jeho tímovým  kolegom Ginielom de Villiers. Je to jeho prvé víťazstvo Dakaru, minulý rok skončil ako druhý, práve za Sainzom.

"Ukázali sme, že máme najsilnejší tím (VW). Toto je najlepší moment mojej kariéry, vyhrať Dakar bol vždy len sen," -povedal Al-Attiyah.

Celkovo:
1 Nasser Al-Attiyah 45:16:16
2 Giniel de Villiers + 49:41
3 Carlos Sainz + 1:20:38
4 Stéphane Peterhansel + 1:43:48
5 Krzystof Holowczyc + 4:11:21

Rally Dakar 2011 - kamióny

Rally Dakar 2011 - kamióny

Ruské "tanky" jednoznačne dominovali počas celého preteku poradiu  kamiónov. Kamazom nestíhal nikto, jedine Aleš Loprais na Tatre s nimi  držal krok, v etapách púšťou Atacama dokonca dokázal ukoristiť dve  víťazstvá. Zradilo ho však turbo v deviatej etape a cestou naspäť pri kľučkovaní medzi dunami minul niekoľko waypointov, čo je v rozpore s pravidlami a organizátori ho vylúčili z pretekov.

Slová samotného Lopraisa - "Dnes pekelná smůla, první technický problém vůbec a takto vážný na tak nepříjemném místě. Rozletělo se nám turbo. Etapu jsme dojeli velmi komplikovaně a měli jsme k dispozici jen asi  30% výkonu. Některé duny jsme nebyli schopni ani vyjet, museli jsme  neustále v poušti kličkovat. několikrát jsme balancovali na hraně duny a jeli po dvou kolech, stále hrozilo převrácení a hlavně zapadnutí. Jednu dunu jsme museli ve vrcholové části přeskočit a přit tom jsme utrhli tlumič. Byl to extrémní zážitek, něco takového se bez výkonu motoru nedá jet."

Tatrám sa tento rok vôbec nedarilo. Nedokončil ani Loprais, Kolomý a ani Spáčil. Loprais vypadol v polovici pretekov, ostatní dvaja už v prvých etapách po nehodách.

To znamenalo súboj o víťazstvo medzi Kamazmi, ktorí boli v prvej päťke celkového poradia celý tím. Čagin mal problémy s navigáciou a stratil celkové vedenie preteku, Kabirov však prvé miesto neudržal a Čagin ho doslova zostrelil. Zapísal si tak na konto už siedme víťazstvo Dakaru a  63 etapových víťazstiev.

Celkovo:
1 Vladimir Čagin  48:28:54
2 Firdaus Kabirov + 30:04
3 Ilgizar Mardeev + 5:44:56
4 Franz Echter + 5:45:37
5 Pep Vila + 7:16:01

Rally Dakar 2011 - motocykle

Rally Dakar 2011 - motocykle

Cyril Despres bol až do zlomovej polovice pretekov favoritom na víťazstvo v kategórii motocyklov. Zradila ho však chyba v navigácii  kedy prečítal 17 namiesto 117 a stratil veľa času, keďže zablúdil. Marc Coma tak na prvom mieste začal získavať náskok, ktorý sa Despresovi už nepodarilo zmazať. Coma svoju pozíciu ustrážil až do konca pretekov a dosiahol víťazstvo v tomto
ročníku.

Slovenskí jazdci išli naozaj skvele ! Najlepšie si počínal Štefan  Svitko, ktorý sa v etapách umiestňoval v prvej desiatke. Rovnako i Ivan Jakeš ktorý v celkovej klasifikácii figuroval až na desiatom mieste.  Prvého však z pretekov vyradila porucha zapaľovania na motore v ôsmej etape, a Ivan Jakeš si po páde zlomil kľúčnu kosť v desiatej etape.  Skutočným dôvodom odstúpenia však bol zadretý motor. *Je to naozaj škoda, vidieť slovákov v prvej desiatke bola naozaj radosť pre fanúšika motoršportu*. Ako jediný tak rally dokončil Radek Matoška (KTM) na 34. mieste celkovo.

Celkovo:
1 Marc Coma 48:25:00
2 Cyril Despres + 15:04
3 Hélder Rodrigues + 1:40:20
4 Francisco Lopez Contardo + 2:09:45
5 Juan Pedrero Garcia + 3:07:03

Rally Dakar 2011 - štvorkolky

Rally Dakar 2011 - štvorkolky

Alejandro Patronelli na štvorkolke si s prehľadom vybojoval víťazstvo v tejto kategórii. Nedal šancu nikomu a svoj hodinový náskok si nedal ukradnúť.
Z českej účasti si viedli veľmi dobre Macháček a Plechatý. Martin  Plechatý, ktorý v dobe nehody figuroval na štvrtom mieste, havaroval v  šiestej etape a utrhol koleso. Z nehody však vyviazol bez zranení.  Päťnásobného víťaza Dakaru Josefa macháčka zradila zadná poloosa v  jedenástej etape a cieľ ako súťažiaci nevidel tiež.

Celkovo:
1 Alejandro Patronelli 62:07:34
2 Sebastian Halpern +0:58:18
3 Christophe Declerck +6:21:32
4 Lukasz Laskawiec +6:24:51
5 Pablo Copetti +7:00:02

Foto (c) checkedflag.com dakar.com

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 20 obrázkov