Kvalitná údržba ciest počas zimy vyžaduje nielen nasadenie strojov, ale veľké úsilie stoviek pracovníkov. Od začiatku zimnej sezóny NDS spotrebovala na údržbu našich rýchlostných ciest a diaľnic viac ako 23 000 ton chemického posypového materiálu. Za posledných 10 rokov nám takýto objem posypu vystačil v priemere do konca zimnej sezóny, čiže marca. Cez víkend od 13. do 15. januára vyslala NDS stroje do terénu 900-krát.

Za jeden víkend stroje NDS minuli 2500 ton chemického posypu a najazdili spolu vyše 28 000 km. Bolo nasadených takmer 700 zamestnancov. Obdobie medzi sviatkami si vyžiadalo vyše 9000 ton materiálu.

Ak narazíte na sypač jazdiaci pred vami, je dôležité vedieť, ako sa správne zachovať. O tom, kedy ho je možné bezpečne predbehnúť, informuje svetelná signalizácia v zadnej časti stroja. Ak ukazuje šípku smerujúcu na jednu zo strán, po nej ho môžete predísť. Ak ukazuje krížik, nerobte to. Môžete buď dostať šmyk na vrstve odpluhovaného snehu, alebo vám posypový materiál poškodí auto. Počas celého roku je vám k dispozícii Diaľničná patrola. Hliadkuje na cestách, čistí odpočívadlá a zabezpečuje miesta dopravných nehôd. Tiež pomôže v prípade technickej poruchy, či nedostatku paliva v nádrži. Môžete ju privolať cez aplikáciu Pomoc na diaľnici. 

STE POČAS TEJTO ZIMY SPOKOJNÍ S ÚDRŽBOU NAŠICH CIEST?

  • Áno, som spokojný/á. ( 40% )

     

  • Nie, nie som spokojný/á. ( 60% )

     

Odpovedalo 43 ľudí