Debata o elektromobiloch je, zdá sa, nekonečná. Veď si len prečítajte najnovšie vyhlásenie európskeho šéfa Toyoty pre environmentálne otázky, pána Didier Stevensa. Ako možno viete, ja osobne sa radím skôr k fanúšikom elektromobilov, aj keď je jasné, že v súčasnej podobe majú od reálneho uplatnenia a rozšírenia ešte veľmi ďaleko. Môžu za to dva hlavné dôvody: cena a obmedzený dojazd, resp nabíjanie batérií. Kým to prvé je stále vysoké tak to druhé trvá neskutočne dlho. Takže stále dva podstatné mínusy v porovnaní s klasickými automobilmi na spalovací motor. Avšak je to práve automobilka Tesla, neúnavný pionier v oblasti elektromobilov, ktorá prišla s reálne uskutočniteľnym aj keď nie novým nápadom (prvý bol pravdepodobne Renault, pozrite si video dole), ktorý posunie autá na baterky o krok bližšie k ich rozšírenejším konkurentom. Ide o dramatické skrátenie doby, ktorú potrebuje váš elektromobil na to, aby bol opäť doplna nabitý elektrickou energiou - na 90 sekúnd! Čiže o 50% času menej, než trvá tankovanie do porovnateľne veľkej limuzíny! Neveríte? Pozrite si priloženú demonštráciu, kde vám šéf firmy Elon Musk ukáže, že to skutočne ide. Kým natankujú jednu Audi A8, tak zo stanice odchádzajú dve plne nabité Tesla S...

Vtip je totiž v tom, že špeciálne "elektročerpačky" budú vybavené nie len nabíjacími stanicami pre klasické nabíjanie ako ho poznáme dnes, ale aj možnosťou výmeny celých batérií elektromobilu na počkanie. Čiže nebudete musieť čakať niekoľko desiatok minút na to, aby ste mali vo svojich baterkách opäť dosť šťavy na cestu, ale si jednoducho prehodite batérie iné, ktoré sú už dopredu nabité. Každá stanica ich bude mať v zásobe 50. Mimochodom, odhadované náklady na postavenie takejto čerpačky sú na úrovni približne 400 000 EUR.

 

Samozrejme, výmena nebude zadarmo. Cena novej, plne nabitej sady batérií bude približne na úrovni 50-60 EUR, teda menej, než je plná nádrž benzínu alebo nafty. Ak majiteľ auta chce, môže si svoje pôvodné batérie zobrať cestou spať, keď ho už budú čakať opäť plne nabité - výmena bude taktiež za poplatok 50-60 EUR. Ak si však chcete počkať, plné nabitie batérií v aute je zdarma, musíte si však nechať tie, čo máte aktuálne v ňom.

 

Ak si teraz myslíte, že toto len prispeje k rýchlemu opotrebovaniu auta a bateriek, sklamem vás. Tesla dáva na batérie 8 ročnú záruku, ktorá samozrejme ráta aj s toutu výmenou na ich staniciach. Takže vás ako majiteľa opotrebovanie/strata kapacity nemusí trápiť. V každom prípade držím Tesle palce, nech svoju technológiu rozšíri čo najskôr aj do EÚ.