Ford zistil, že vodiči radia vyššie rýchlosti neskôr, než by bolo v snahe o čo najnižšiu spotrebu ideálne. Nepomáha ani indikátor radenia prevodových stupňov. Ten zrejme veľa ľudí ignoruje a aj tak radia podľa sluchu. Preto si dal Ford patentovať systém, ktorý bude v kabíne upravovať zvuk motora tak, aby vodiči radili skôr.

Patent s názvom „zvyšovanie počtu valcov spaľovacieho motora virtuálnym spôsobom“ tvrdí, že ľudia jazdia vo vyšších otáčkach, aby z malého motora získali čo najviac výkonu. Kto na takéto „prevratné“ zistenie prišiel, musí byť asi „génius“. Reproduktory budú vytvárať v interiéri zvuk, ktorý má znieť tak, ako by bol pod kapotou motor s dvojnásobným počtom valcov. Takže zo skutočného trojvalca pod kapotou spravia reproduktory šesťvalec. Falošný zvuk pripomínajúci väčší motor má vodičov donútiť radiť vyššie stupne skôr a tým znížiť spotrebu.

Načo je niečo také dobré? Dopredu si dovolím tvrdiť, že asi na nič. Nielen, že to trochu zaváňa klamaním zákazníkov, navyše to môže byť aj nebezpečné a o spoľahlivosti by sa dalo tiež polemizovať. Človek môže mať v aute aj zvuk ako Bugatti Chiron, no ak je motor slabý, výkon mu to nepridá. Čo z toho, že vnútri budem počuť V6, ak mi predbiehanie  potrvá 3x tak dlho. Druhá vec je jazdenie v nízkych otáčkach. Iste, ušetríte palivo, ale všetci dobre vieme, že to motoru neprospieva. Občas ho treba jednoducho poriadne prevetrať. Samozrejme, zohriaty.

zdroj: autoblog