„V budúcnosti si budú ľudia kupovať skutočné autá, tak ako si dnes kupujú skutočné hodinky. Aj v budúcnosti zaplatíte obrovské peniaze za Mclaren P1, pretože mechanické stroje budú stále vyhľadávané. Ale pre obyčajných ľudí, ktorí chcú auto za pár tisíc to bude iné. Jednoducho si kúpia autonómne vozidlo.“ 

Podľa Marcha prichádza doba bezpilotných áut. Mnohé mestské deti dnes už nechcú vodičské preukazy. Autá ich vôbec nezaujímajú. V budúcnosti si len zavolajú auto, nastúpia a nechajú sa niekam odviezť. „Obávam sa, že radosť z jazdy a radosť z mobility nám dnes berie digitálny svet.“ dopĺňa March. A nielen on sa obáva o budúcnosť automobilov. Aj automobilky berú na vedomie fakt, že mnoho ľudí dnes už nemá záujem o vodičský preukaz. Podľa Marcha je to katastrofa pre automobilový priemysel.

Dnes sa otvárajú pre mnohé automobilky nové možnosti na rastúcich trhoch ako je Čína, Brazília a podobne. Ale čo bude v budúcnosti, keď sa trhy nasýtia? Ľudí, ktorí nemajú záujem o šoférovanie bude stále pribúdať. Na jednej strane, šoférov bude ubúdať, no ľudia budú musieť stále cestovať. Odpoveďou pre týchto ľudí bude autonómne vozidlo. Technické riešenie autopilotov existuje už dnes. Najvýznamnejšie automobilky ich už roky testujú.

Lord Charles March prirovnáva autá k hodinkám.

Nastane doba bezpilotných áut? 

Podľa Marcha sa v budúcnosti plnej autopilotov stanú dnešné automobilky bezvýznamnými. Z áut sa stanú škatule plné softvéru. Autonómne autá sa teda nebudú líšiť hardvérom ale softvérom. Dokazuje to napr. aj spoločnosť Google. Softvérový gigant nemá nič spoločné s výrobou automobilov, ale aj tak vyvíja vlastné bezpilotné auto.

V minulosti vytlačil príchod mobilných telefónov z trhu náramkové hodinky.  Presne to isté sa podľa Marcha stane aj s bežnými autami. Väčšina ľudí ich ochotne vymení za tie autonómne. Dopyt po mechanických autách však ostane aj naďalej. „Ľudia, ktorí míňajú veľké peniaze na hodinky, míňajú veľké prostriedky aj za autá. V oboch prípadoch ide o krásu mechaniky.“ spresňuje March. Autá sú len veľké hodiny. „V budúcnosti si budú ľudia kupovať skutočné autá, tak ako si dnes kupujú skutočné hodinky. Aj v budúcnosti zaplatíte obrovské peniaze za Mclaren P1, pretože mechanické stroje budú stále vyhľadávané. Ale pre obyčajných ľudí, ktorí chcú auto za pár tisíc to bude iné. Jednoducho si kúpia autonómne vozidlo.“ uzatvára March.

V blízkej budúcnosti je predstava o ceste plnej autopilotov sci-fi. Ale o pár rokov, keď štáty ošetria problematiku zákonov a technológia sa stane spoľahlivou a bezpečnou ich hromadnému rozšíreniu už nič nezabráni...

Pre nás petrolheadov ostáva len dúfať, že na cestách ostane miesto aj pre „klasické“ mechanické autá.

Zdroj: bloomberg, autoforum