Na Slovensku, najmä po dedinách, je ešte stále bežné, že si jazdci na motocykloch nechránia ani hlavu, ani zrak. Som toho absolútny odporca. Niekedy aj tá najlacnejšia prilba môže pomôcť zachrániť život. Do oblečenia a chráničov sa oplatí investovať. Dnes však zavítame do Indie. Tam je tiež povinné mať na hlave počas jazdy na motocykli prilbu alebo iný ochranný prostriedok. Do sveta sa však dostala správa, že Ind jazdiaci na motocykli nemal prilbu. Zaplatil za to životom. 

Za nepoužívanie prilby v Indii okrem vysokej pokuty hrozí aj zákaz činnosti viesť vozidlo. Tento prípad však nemá obdobu ani tam. Jazdec na skútri v Madhyamgrame v štvrti Paraganas v meste Kalkata bol údajne ubitý policajnými dobrovoľníkmi! Pýtate sa začo? Nemal prilbu a nechcel platiť pokutu.

 

Išlo o miestneho podnikateľa, ktorého zastavila občianska hliadka zostavená z dobrovoľníkov, ktorí pracovali na základe zmluvy. Podnikateľ bol vyzvaný k zaplateniu pokuty, no odmietol. Nasledovala bitka, pri ktorej utrpel ťažké zranenie, ktorým po prevoze do nemocnice podľahol.

 

Ako to dopadlo?

Ľud na seba nenechal dlho čakať. Miestni obyvatelia okamžite prenasledovali týchto dobrovoľných strážcov poriadku, ktorí sa museli doslova a do písmena ukryť v neďalekej budove. Popredný funkcionár polície povedal len to, že vo veci zatiaľ prebieha vyšetrovanie a bolo vznesené obvinenie vo veci trestného činu vraždy. 

 

Trest bol vzhľadom na povahu priestupku asi až príliš prísny a tvrdý. Ťažko to ale hodnotiť na základe tlačovej správy. Nevieme, aká bola reálna situácia na mieste a čoho sa ešte vodič dopustil. Týmto sa ale v žiadnom prípade dobrovoľných strážcov poriadku nechcem zastávať... 

 

Lacná vs. drahá prilba 

V úvode som spomenul, že aj lacná prilba môže pomôcť. Áno, môže. Je to lepšie ako nemať na hlave nič. Aj tých pár centimetrov polystyrénu okolo hlavy môže zachrániť mozog. Po cestách jazdia rôzni motorkári. Niektorí jazdia zodpovedne a sú tak aj oblečení. Iní jazdia v šľapkách a na drzovku. Ak zvažujete kúpu motorky, nerozmýšľajte, že ušetríte na oblečení. Nemusí sa to vyplatiť. 

ZAUJÍMAVÉ! ALKOHOL A DOPRAVNÉ NEHODY NA SLOVENSKU ZA R. 2017

ZAUJÍMAVÉ! ALKOHOL A DOPRAVNÉ NEHODY NA ...

Dostala sa mi do ruky zaujímavá štatistika, ktorá pochádza priamo z dielne Ministerstva vnútra SR. Alkohol a dopravné ...

21. 01.
V TURKMÉNSKU ZAKÁZALI ČIERNE AUTÁ

V TURKMÉNSKU ZAKÁZALI ČIERNE AUTÁ

Prídu vám slovenské zákony týkajúce sa áut prísne? Ako sa to vezme. V Európe existujú aj benevolentnejšie krajiny, ...

15. 01.

Zdroj: go.newfusion.com

Foto: CarAndBike