Dôvod je naozaj netypický. Prezident sa drží hesla, "čo je biele, to je štastné". 

Prvotne som si myslel, že ide o žart. Potom som si preklikal pár stránok a vyzerá to tak, že to asi bude naozaj pravda. O čo ide? Pre nás o totálne úsmevný či dokonca komický zákaz. Ten nariadil prezident Gurbanguly Berdymuchamedov a ide o zákaz čiernych áut. Od r2015 to pôvodne platilo len pre nové a importované autá. 


Teraz však údajne došlo k zmene. Podľa zahraničných zdrojov údajne prezident zakázal všetky čierne mestá v hlavnom meste Ašchabad. Všetci majitelia tak musia svoje auta prestriekať. A kto tak neurobí, tak mu auto odtiahnu a zaistia. A vraj už s tým aj začali...


A ako sa k svojmu autu dostanú späť? Musia podpísať prehlásenie, v ktorom uvedú, že svoje auto prestriekajú na svetlejšiu farbu. Farebnú škálu majú dokonca obodovanú. Najviac bodov je za bielu, ktorá je obľúbená farba prezidenta. 


A kto sa z toho teší najviac? Samozrejme, lakýrnici. Pôvodná cena za celolak bola zhruba 500 do 1000 dolárov. Aktuálne sa cena pohybuje na hranici dvojnásobku. 

Hlavné mesto je známe tým, že je v ňom najväčšia koncentrácia bieleho mramoru na svete, použitého ako stavebný prvok. 

A to nie je všetko. Na tamojších cestách nemôžete mať ani tmavé sklá. A to je jedno, či vpredu alebo vzadu. Absolútny zákaz platí od r2014.

Keby mi niečo také povedali začiatkom apríla, tak by som fakt reálne uvažoval o tom, že ide o žart. Očividne asi nie.