Kia ohlásila rozšírenie svojho portfólia o hybrid a útok na predaje Toyoty Prius. Na trh príde v polovici roka 2016. Automobilka najskôr predstaví konvenčný hybrid a neskôr v druhej polovici roka 2016 aj Plug-in hybrid. Cieľ je jasný. Kia potrebuje v prvom rade plniť stále prísnejšie emisné limity. Automobilky totiž musia dosiahnuť priemernú hodnotu emisii CO2 na "flotilu". Táto hodnota sa vypočíta ako priemer emisií celého portfólia značky. V súčasnosti, respektíve od budúceho roka, musia výrobcovia podliezť hranicu 130 g/km. Do roku 2020 však táto hodnota musí klesnúť takmer o štvrtinu na úroveň 95 g/km. Pre automobilky to automaticky znamená potrebu zaradiť do svojej ponuky auto s výrazne nižšími emisiami, ktorý bude kompenzovať ostatné typy s konvenčným pohonom. Je teda jasné, že Kia nebude jedinou automobilkou, ktorá v blízkom čase uvedie na trh podobnú novinku.

Kia nový hybrid od začiatku vyvíja so zreteľom na šance proti Priusu. Automobilka si nechala vypracovať prieskumy, podľa ktorých by boli zákazníci ochotní obetovať pár deci na spotrebe výmenou za krajší dizajn. Kórejci sa preto chcú zamerať práve na vzhľad.

Nový hybrid preberie dizajnový jazyk štúdie Niro. Bude však viac crossover ako SUV.

Druhým dôvodom sú stále vysoké predajné čísla Priusu. Toyote sa s týmto typom darí najmä v Japonsku a v Severnej Amerike. Kórejci jej však chcú zobrať kus z tohto koláča. Preto nový hybrid od začiatku vyvíjajú so zreteľom na šance proti Priusu. Automobilka si nechala vypracovať prieskumy, podľa ktorých by boli zákazníci ochotní obetovať pár deci na spotrebe výmenou za krajší dizajn. Kia sa preto zamerala práve na vzhľad aj za cenu vyššej spotreby ako má japonský konkurent. Prius sa totiž pohybuje na úrovni 4 l/100 km. Kórejci sa však plánujú uspokojiť so spotrebou 4,7 l/100 km. Na oplátku však ponúknu zákazníkom praktický crossover s využitím niektorých dizajnových prvkov z minuloročnej štúdie Kia Niro. Celkový dizajn by však mal byť trochu miernejší. Auto s interným označením DE bude mať dĺžku 4 350 mm, čiže menej ako Sportage. Poháňať ho bude 1,6 litrový benzínový motor kombinovaný s elektromotorom. Na bližšie technické špecifikácie si však budeme musieť ešte počkať. Jasné je iba to, že tento model bude v ponuke iba ako Hybrid. Ak by ste, ale chceli podobné auto s benzínovým, alebo dízlovým motorom, Kia má v pláne aj výrobu typu Niro. Na trh by však mal prísť až po hybride. Výrobca tiež zrejme nezostane iba pri jednom hybridnom type. Keď už totiž vyvinie hybridnú platformu bola by škoda ju nevyužiť. To je však hudba budúcnosti a predstavitelia automobilky zatiaľ potvrdili iba jednu karosársku verziu.

Zdroj: autoexpress