Mercedes má najvýkonnejší hot-hatch spomedzi všetkých konkurentov. Ľuďom v Stuttgarte to ale podľa posledných správ jednoducho nestačí. Chcú ešte ostrejšie Áčko, než je model 45 AMG. Ten ponúka už v základe 360 koní z preplňovaného dvojlitrového motora.

Šéf AMG Tobias Moers priznal, že jeho oddelenie sa už dlhšiu dobu pohráva s myšlienkou brutálnejšej verzie A45. Moers ho nazval „street figtherom“. Podľa Moersa úpravami prejde pohonné ústrojenstvo, ktoré dostane ešte vyšší výkon. Malý mercedes ďalej odľahčia tým, že oholia interiér. Úpravám sa nevyhnú ani brzdy, či aerodynamika vozidla.

 

Ale vráťme sa k motoru. Ten už v základe produkuje úctyhodných 360 koní. Jediný hot-hatch, ktorý sa blížil tejto hranici je Ford Focus RS 500. To však bola limitovaná séria. Okrem toho mal Focus problémy s prenosom 354 koní na vozovku, pretože výkon posielal len na prednú nápravu. To v prípade malého Mercedesu nehrozí, pretože výkon posiela na obe nápravy. Otázka znie kam až inžinieri dokážu posunúť výkon preplňovaného štvorvalca? Samozrejme, pri zachovaní dennej použiteľnosti motora, primeranej spoľahlivosti a dodržania emisných limitov.

 

Volkswagen chce vydolovať z dvojlitrového agregátu až 420 koní. Ten plánujú osadiť do Golfu R420. Čo myslíte, príde AMG s ešte vyšším výkonom?

Možno niektorých z vás napadlo, že výkonnejšie Ačko bude niesť označenie Black Series. Ale pozor, to je v rámci modelového radu striktne vyhradené len pre dvojdverové modely. Malé, ostré AMG sa objaví až o pár rokov, pri konci životného cyklu súčasného Áčka. Dôvod je jednoduchý. Zamestnanci divízie AMG sú vyťažení na iných, dôležitejších projektoch.

 

Zdroj: autoblog.com