Dlhé roky sme Jana Kopeckého vídali vo farbách továrenskej Škody Motorsport, s ktorou získal nejeden titul v domácom šampionáte. Tento rok však priniesol zmenu. Továrenský tím Škody sa totiž rozhodol, že na MČR už nebude štartovať a pôjde cestou podpory takzvaných dealerských tímov. Pre Kopeckého to znamenalo len jedno. Ak chce na domácom šampionáte štartovať, musí si vybudovať vlastný tím (Kopecký však stále zostáva aj jazdcom Škoda Motorsport). Vznikol tak AGROTEC Škoda Rally Team, ktorý, ako už jeho názov napovedá, má aj silnú podporu samotnej automobilky. 

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

Samotná Valašská Rally 2021 prilákala o niečo menej posádok ako minulý rok, no napriek tomu sa ich na štart postavilo okolo 70 (až 24 vozidiel kategórie R5 a jedno WRC). Na posádky čakalo 10 rýchlostných skúšok rozdelených do 2 etáp s celkovou dĺžkou 140,94 súťažných km. Opäť sa očakával boj o prvenstvo medzi Kopeckým (Škoda Fabia Rally2 evo) a Pechom (Ford Focus WRC), do ktorého by sa však mohli zapojiť aj Jan Černý, Filip Mareš (obaja na Škoda Fabia Rally2 evo) a tentokrát sa nesmelo zabudnúť ani na superrýchleho Rusa, Nikolaya Gryazina (VW Polo GTI R5), ktorý však nie je pravidelným účastníkom MČR, no je to jazdec európskeho formátu.   

1. etapa

Napriek neznalosti miestnych tratí ukázal Gryazin už na Shakedowne, že nebude len do počtu a dokonca ho vyhral. V nastolenom tempe pokračoval aj na prvom meranom úseku, kde si pripísal najrýchlejší čas o 4,6 s pre Kopeckým. Ďalší veľký adept na prvenstvo Václav Pech vychytal smolu hneď na začiatku a na prvej rýchlostnej skúške musel meniť defekt, vďaka čomu stratil až 3,5 minúty a v podstate prišiel o šancu zabojovať o víťazstvo (na ďalšej skúške odstúpil). Na druhej erzete však Kopecký zabral a Gryazinov náskok stiahol na 19,7 km dlhej rýchlostke o 1,1 s (čo predstavovalo rozdiel len 0,06 s/km). Solídne tempo nabral aj Mareš, ktorý na Kopeckého stratil len 3,2 s a v celkovom poradí sa posunul na tretie miesto. Zvyšné dve rýchlostné skúšky prvej etapy sa stali korisťou Gryazina, ktorý svoj náskok na Kopeckého navýšil až na 17,6 s. Ten však dostal ešte 10 sekundovú penalizáciu za neskorý príchod do časovej kontroly (na prejazde medzi rychlostkami prehadzovali predné a zadné pneumatiky, pričom ľavú zadnú zabudol Kopecký dotiahnuť a krátko na to im koleso odpadlo, kvôli následnej oprave tak prišli o minútu neskôr do časovej kontroly pred RZ4) a tak sa v celkovom poradí prepadol až za Filipa Mareša (+20,2 s) na tretiu priečku. Na štvrtom mieste priebežne figuroval Adam Březík (Fabia R5) +35,1 s, ktorému však so stratou 1,4 s na krk dýchal Jan Černý. 

2. etapa 

Prvá sekcia druhej etapy sa niesla v znamení len jedného jazdca. Gryazin totiž vyhral všetky tri erzety a ani Kopecký s Marešom mu nedokázali sekundovať. Svoj náskok takmer zdvojnásobil a o víťazovi bolo takmer rozhodnuté. Všetko však bolo otvorené v boji o druhé miesto, ktoré držal Mareš, avšak len s 1,9 s odstupom pred tretím Kopeckým. Ten štvrtú rýchlostku druhej etapy vyhral a svoje manko na Mareša stiahol na jedinú desatinu. Najrýchlejšie časy na posledných dvoch meraných úsekoch Valašskej Rally si opäť uchmatol Gryazin a zaslúžene sa mohol tešiť z víťazstva. Súboj o druhú priečku bol napínavý až do konca. Jan Kopecký z neho nakoniec vyšiel víťazne a druhé miesto si vybojoval len o 3,7 s pred tretím Filipom Marešom. Štvrté miesto obsadil Dominik Stříteský (Fabia R5) pred piatym Erikom Caisom (Ford Fiesta Rally2). 

Konečné poradie Valašskej Rally 2021 (ewrc-results.com)

Nikolay Gryazin ukázal, prečo patrí k najväčším aktuálnym talentom rally. Hneď v jeho prvom štarte na Valašskej Rally dokázal poraziť miestne hviezdy ako Jan Kopecký či Filip Mareš, ktorí sú nielen výbornými jazdcami, ale aj dokonale poznajú miestne trate. Gryazinovi však ani ich neznalosť nezabránila v dominantnom víťazstve s náskokom 46,4 s. Kopeckého však druhé miesto až tak nemusí mrzieť, nakoľko Gryazin neboduje do „českého majstráku“ a jeho najväčšími súpermi v boji o titul budú Mareš a Pech (ktorý však nezískal ani jediný bod). Druhými pretekmi MČR bude Rally Šumava Klatovy v dátume 8. 5.-9. 5. 2021.