Akio Toyoda nahradí na poste predsedu správnej rady 76-ročného Takešiho Učijamadu, ktorý síce nie je taký známy ako 66-ročný vnuk zakladateľa, ale v histórii je navždy zapísaný ako „otec Priusu“, najpredávanejšieho hybridného automobilu na svete.

Učijamada zo svojej pozície odstúpi a od 1. apríla 2023 bude na jeho miesto menovaný práve Akio Toyoda. Ten začal vo svojich súčasných funkciách pôsobiť už v roku 2009 a previedol značku obdobím zásadných zmien a problémov, ktoré automobilový priemysel sprevádzali. Za všetky stačí spomenúť globálnu finančnú krízu, ničivé zemetrasenie v roku 2011, náročné zvolávacie akcie či aktuálne starosti spojené s covidom a nedostatkom polovodičov.

Akio Toyoda (66), Kodži Sató (53) a Takeši Učijamada (76)

Akio Toyoda na tlačovej konferencii príliš dlho nerečnil, zdôraznil však, že pri spätnom pohľade na uplynulé roky išlo o náročné obdobie a momentálne nastal čas na zmenu.

Po takmer štrnástich rokoch na miesto Toyody nastupuje Kodži Sató (53), ktorý má v Toyote na starosti budovanie značky, zároveň pracuje ako prevádzkový riaditeľ a zároveň má funkciu prezidenta luxusnej divízie Lexus a športového oddelenia Gazoo Racing.

Kodži Sató bol doteraz prezidentom Lexusu i Gazoo Racing.

Trh na túto zmenu zásadným spôsobom nereagoval a hodnota akcií sa takmer nezmenila. Investori skrátka vyhodnotili túto výmenu na vrcholných miestach japonského koncernu neutrálne a predpokladajú, že Toyota v dohľadnej dobe neprejde žiadnou zásadnou prestavbou.

Zásadné zmeny trh neočakáva

Menovanie nového generálneho riaditeľa a prezidenta Toyoty nie je o zmene smeru, ale skôr o starostlivom zvážení najlepšieho možného spôsobu odovzdania pozícií, ktorým sa firma chce vyhnúť narušeniu chodu a chaosu,“ povedala pre agentúru Reuters o menovaní Kodžiho Satóa analytička z Pelham Smithers Associates, Julie Boote. „Je pravdepodobné, že Toyoda ostane aktívny aj ako predseda správnej rady a v Toyote sa bude aj naďalej ukazovať.

Aký bude mať vplyv Sató na pozícii šéfa, zatiaľ nie je úplne jasné. Ako pripomína Reuters, v Japonsku zakladatelia spoločnosti a rodinný príslušníci majú aj naďalej veľký vplyv na chod firmy a jej každodenné riadenie aj potom, čo vystúpili v rebríčku za „zaslúžilú pozíciu“. Aj preto môžu byť prvé roky pre Kodžiho Satóa akýmsi „učňovským obdobím“ s podporou starších manažérov okolo a v pozadí.

zdroj: Toyota, Reuters