Cestári stihli napočítať takmer 7000 billboardov okolo ciest. Polovica z nich je umiestnená v rozpore so zákonom. 

Problém spočíva podľa ministra dopravy Dana Ťoka v nedostatku úradníkov. Túto problematiku majú totiž pre celú republiku na starosti len dvaja štátni zamestnanci. “Chcem, aby sa touto problematikou zaoberalo podstatne viac pracovníkov,“ povedal minister. Praje si, aby nelegálne pútače zmizli z ciest najneskôr budúci rok. 


Podľa jeho slov by mali byť oveľa aktívnejšie obce. Zákon im totiž umožňuje udeliť až 300 000 korunovú pokutu reklamnej agentúre, ktorá reklamu využíva, a 200 000 korún osobe, ktorá je vlastníkom pozemku, na ktorom nelegálna reklama stojí.

Veľké rozdiely sú aj v krajoch. Napr. Jihočeský kraj zariadil odstránenie 38 billboardov, no v Moravskoslezkom kraji nezmizol ani jeden.  


Diaľničiari začali s odstraňovaním billboardov začiatkom októbra. Vtedy to spravili pred zrakom médií. Reakcia majiteľov ale na seba nenechala dlho čakať. Prostredníctvom Svazu provozovatelů venkovní reklamy odkázali ministerstvu dopravy ochotu rokovať o harmonograme odstránenia. Doteraz však žiadne rokovania neviedli k odstráneniu reklám. 

Podľa hovorcu Svazu provozovatelů venkovní reklamy Lukáše Váni začali majitelia postupne v priebehu novembra pútače odstraňovať. Práce však vzhľadom na zimné obdobie postupujú slimačím tempom. Podľa Svazu sa pravdepodobne neodstránia všetky reklamne pútače do konca budúceho roku. Minister dopravy údajne dostal list, v ktorom mu predstavitelia Svazu oznamujú, že každý pracovný deň zmizne z ciest 5 billboardov. 


Za ochranné pásmo sa podľa novely zákona o pozemných komunikáciách rozumie priestor, ktorý je od diaľnic vzdialený 250 metrov a od ciest prvej triedy 50 metrov. Bohužiaľ, problematika sa netýka zastavaných území. Celkovo sa odhaduje, že v Česku je umiestnených viac ako 25 000 reklám, nesúce rôzne, aj nekomerčné informácie. 

Foto: Ekonomika.idnes.cz; byznys.lidovky.cz

Takto protestujú majitelia billboardov, proti novele zákona o pozemných komunikáciách. Ide podľa nich o nezmysel. Foto: idnes