Ján Počiatek má pre nás pripravené novinky, ktoré by mali odštartovať celkovú zmenu platenia za jazdu po diaľniciach.

Ministerstvo na čele s Jánom Počiatkom navrhujú, aby si vodiči mohli kupovať diaľničné známky aj cez internet prostou registráciou auta. Odpadla by tak nutnosť nalepovať na sklo známku. Rovnako by sa práca zjednodušila aj policajtom. Návrh zákona počíta so systémom, ktorý by automaticky fotil značky áut a porovnával ich s databázou zakúpených „známok“. O tomto systéme sa však už hovorilo pred dvoma rokmi a zatiaľ sa ostalo iba pri slovách.

 

Novinka aj naďalej počíta s klasickými známkami, ktoré si budete môcť kúpiť na miestach ako dnes, prípadne prostredníctvom internetu. Štát chce jednoducho eliminovať možnosti úniku poplatkov za diaľnice.

 

Náklady na nový systém rozpoznávania značiek a všetko s tým spojené ministerstvo odhaduje na 15 miliónov €. Na druhej strane však údajne klesnú náklady na tvorbu a distribúciu diaľničných známok, pretože ich budeme kupovať menej.

 

Ministerstvo si dalo ambiciózny plán, na ktorého splnenie má naozaj krátku dobu. Novinka predstavuje prvý krok k úplnému odstráneniu diaľničných nálepiek z našich okien.

Náklady na vybudovanie systému, ktorý dokáže rozpoznať značky áut sa odhadujú na 15 miliónov €.

Súťaž na dodávku systému má prebehnúť na budúci rok s tým, že jeho fungovanie by sa malo spustiť už o rok. Z toho dôvodu si dovolím byť k celému systému elektronických diaľničných známok skeptický. Spomeňme si napríklad len na zavedenie objektívnej zodpovednosti.

 

Možno si myslíte, že keď zavedieme tento moderný spôsob platenia za diaľnice, nič už nebráni tomu, aby sa na trhu objavili jedno, dvoj alebo trojdňové diaľničné známky za pár €. Prípadne, aby sme platili za diaľnice podľa počtu najazdených kilometrov. Ministerstvo samozrejme nič také neplánuje. Do budúcnosti počíta s 10 dňovou, mesačnou a ročnou známkou.

 

Vďaka elektronickým známkam by mali pokuty za jazdu bez zaplatenia prichádzať priamo majiteľovi auta. Polícia ocení jazdu po diaľnici bez platnej známky sumou 300 €, z ktorej vám pri rýchlom zaplatení dá zľavu 100 €.

 

Nakoniec ešte jedna milá správa. V súčasnosti sa ceny diaľničných známok majú zvyšovať každé dva až tri roky. Po novom to bude každý rok o infláciu. „Toto zvyšovanie má slúžiť na pokrytie zvýšených nákladov na údržbu spoplatnených ciest. Chceme tým zabezpečiť kvalitnejšie diaľnice pre vodičov,“ povedal pre denník Sme hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa. Na tie kvalitnejšie diaľnice sa už všetci dlho tešíme!

 

Zdroj: sme.sk

Prečítajte si aj:  65. piatková dávka pekných fotiek