Stačil jeden deň a ropa stratila všetku svoju hodnotu. Hodnota májového kontraktu na americkú ľahkú ropu (WTI – West Texas Intermediate) klesla v pondelok, 20.4.2020, o celých 306 %, čo znamená, že sa cena za barel ropy dostala do záporných hodnôt, konkrétne -37,63 USD. Ak teda chce predávajúci ropu predať, musí si ochotu kupujúceho dokonca zaplatiť a ropu dať zadarmo.

Ropy máme prebytky, nie je ju kde skladovať

Tento mimoriadny stav spôsobili obrovské množstvá ropy prúdiace do zásobníkov, ktoré sa nebezpečne naplnili a už ju nie je kde skladovať. Na trhu sú prebytky ropy a jej príliš vysoká ťažba dlhodobo nezodpovedala zníženému dopytu vyvolanému celosvetovou pandémiou a zníženou intenzitou dopravy. Záporné hodnoty sú výkyvom, ktorý samozrejme nevydrží, júnový kontrakt na WTI už má hodnotu 20,43 USD. Aj ten však znamená pokles oproti nedávnemu stavu o citeľných 18 %. Cena americkej ropy tak neustále klesá. Ropa Brent (ťažba zo Severného mora) má dohodnutú júnovú hodnotu tiež len 25,87 USD/barel.

OPEC v pohotovosti

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej obchodní spojenci sa v apríli dohodli na výraznom znížení objemu ropy. V máji a júni chcú znížiť dennú ťažbu až o 9,7 mil. barelov denne, ako sa však teraz ukazuje, ani to asi nebude stačiť a ťažba bude musieť ešte klesnúť. Ropy je skrátka zrazu všade až priveľa. „V tejto chvíli nikto nepotrebuje a ani nechce žiadnu ropu,“ uvádza analytik spoločnosti Price Futures Group Phil Flynn. Ako sa s obrovskými zásobami ropy vysporiadajú obchodníci s ropou, ukážu najbližšie dni.

zdroj: TASR, ČTK