Nový svetelný podpis, iná predná maska, nový atraktívny oranžový lak Arizona, lepšia aerodynamika, kombinácie pohonu a motorov, ktoré konkurencia nedokáže ponúknuť, ešte väčšia nádrž na LPG, celkovo vyššia účinnosť a rekordne malý pokles hodnoty. Nová Dacia Duster 2022 prichádza, aby rozplakala prémiovejšiu konkurenciu. Ak to niekomu ešte nedochádza, pozeráme sa na jeden z najúspešnejších automobilových projektov novodobej automobilovej histórie. Dacia vstala z popola a ukázala konkurencii vztýčený prostredník.

Boj s oxidom uhličitým

Zmeny na aute nie sú prelomové, o to však fabrike ani nešlo. Konštruktéri sa však pustili do boja s oxidom uhličitým a spotrebou. Zapracovali preto na aerodynamike (upravili zadný spojler, tvar diskov kolies) a znížili valivé odpory (lepšie pneumatiky, iné ložiská kolies) a znížili CO2 až o 5,8 g/km (pri verzii 4x4).

Predné smerovky sú teraz štandardne LED-ky, rovnakou technológiou sú vybavené aj predné stretávacie svetlá.

Zmenená je aj grafika zadných LED svetiel.

V kabíne sa zmenili opierky hlavy, pribudlo nové čalúnenie a širší stredový tunel so širšou stredovou lakťovou opierkou (posuvnou o 70 mm), pod ktorou je úložný priestor s objemom 1,1 l. Súčasťou výbavy môže byť aj automatická klimatizácia, štandardom je svetelný asistent, či tempomat. K dispozícii sú dva multimediálne systémy – Media Display a Media Nav. Na 8-palcovom stredovom displeji sa pri verziách 4x4 môžu zobrazovať výškomer, bočné náklony a kompas. Svetlá výška auta je 217 mm (verzia 4x4 má 214 mm, tá je mimochodom z výroby vybavená celoročnými pneumatikami s hlbším behúňom a lepším záberom).

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

Silnou stránkou Dustera 2022 sú kombinácie pohonu, ktoré už konkurencia v EÚ väčšinou opustila. Dacia vám aj v roku 2022 ponúkne SUV s naftovým motorom (1.5 dCi), pohonom všetkých kolies a manuálnou prevodovkou. K dispozícii budú aj benzínové motory 1.0 TCe a 1.3 TCe, šesťstupňová manuálna prevodovka, aj šesťstupňový dvojspojkový „automat“ EDC a možnosť voľby pohonu predných či všetkých kolies. Duster 2022 poteší aj priaznivcov alternatívnych pohonov. Verzia TCe 100 LPG dostala väčšiu „plynovú“ nádrž (48,8 l namiesto doterajších 34 l), ktorá teraz ponúkne o 250 km vyšší dojazd na LPG. Celkový akčný rádius LPG verzie je teraz 1235 km.

Nová Dacia Duster 2022 sa dostane do predajní v septembri 2021.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 15 obrázkov