Dodge, divízia Chrysleru, pred nedávnom predstavil sériu štyroch konceptov ktoré sú buď čiastočne, alebo úplne poháňané elektrickou energiou. A práve takým je Dodge EV (nie nepodobný už dnes skoro zabudnutému General Motors EV1) do ktorého sa vkladajú najväčšie nádeje.

 

Ako vidíte na obrázkoch, auto je dvojmiestny športiak. Čo ale nie je vidieť, je práve to najzaujímavejšie a najdôležitejšie - technika. Auto je poháňané elektromotorom s výkonom 200 kW (268 PS) a krútiacim momentom 650 Nm. Batérie sú lithium-ion a dovolia prejsť 240 až 320 km na jedno nabitie (to pri 220V sieti trvá cca 4 hodiny). A to je prosím pekne údaj pre mesto! Parametre zrýchlenia sú taktiež ohromujuce: z 0 na 100 km/h vás Dodge EV vystrelí za menej ako 5 sekúnd a 400 metrov s pevným štartom zvládne za 13 sekúnd. Top speed atakuje hranicu 200 km/h.

<p>Dodge EV</p>

Možno vám neušlo, že tvary tohto auta sú nápadne podobné tvarom iného auta. Máte pravdu, auto je totiž postavené na základoch Lotus Europa (vrátane interiéru), zatial čo jeho "dvojička" Tesla Roadster je postavená na základe Lotus Elise. A to je len dobré, pretože už do vienka dostalo EV to najlepšie čo dostať mohlo: gény od Lotusu.

 

V poslednom čase Chrysler (Dodge) ukazuje auto bežne na ulici a to úplne bez maskovania či iných tajností. Záujemci a zvedavci si ho môžu dokonca ošahávať a fotiť do aleluja (skutočne to fabrike nevadí...). Veď nakoniec, existuje lepší marketing ako toto?

 

Cena nie je známa (Tesla Roadster stojí cca 100.000 USD) ale je potvrdené, že auto sa dostane do predaja už v roku 2010. Držme teda palce Chrysleru, aby tento termín bol nakoniec reálny. Ak neprestrelia cenu, tak spolu s uvedením Chevroletu Volt budeme svedkami revolúcie v automobilovom priemysle.

 

Plnú technickú špecifikáciu priamo od výrobcu nájdete na tejto adrese.

 

Ak sa vám článok páčil, podporte ho, prosím, svojím hlasom.