Baltská perla - Gdaňsk


Otočiť auto a zamieriť namiesto juhu na sever nemusí byť vôbec zlý nápad. Najmä v prípade, že ste zo severnejších častí Slovenska, môže byť poľské pobrežie s nádherným mestom Gdaňsk skvelou voľbou. Ideálne je dostať sa na autostradu A1, najvýznamnejšiu poľskú dopravnú tepnu, ktorá pretína Poľsko na dve polovicy a ide z juhu krajiny až na úplný sever.

Gdaňsk je historické mesto s nádhernou stredovekou a predvojnovou architektúrou. Pochváliť sa môže nielen historickým centrom, ale aj slávnym prístavom. Práve do gdaňských lodeníc siahajú počiatky združenia Solidarita, ktoré zohralo významnú úlohu pri páde komunizmu v Poľsku. Okrem samotného mesta stojí za zmienku aj okolie, takže ak pre vás bude kúpanie v Baltskom mori bude príliš studené, výlety do okolitých miest určite zaženú každý náznak nudy. 

Mesto mladých na Jadrane - Rijeka


Rijeka v Chorvátsku je trochu prehliadané mesto. Podľa niektorých zaslúžene – nejde o typické dovolenkové letovisko. Rijeka je tretie najväčšie chorvátske mesto, hodí sa preto skôr pre tých, ktorí majú radi mestský a nočný život. Rijeku vyhľadávajú mladí ľudia, ktorí sa na dovolenke nechcú nudiť a oddychovať, ale baviť sa a užívať si pestrý nočný a klubový ruch. Neznamená to však, že tu cez deň nie je čo robiť. Rijeka ponúka množstvo atrakcií aj cez deň. A to nielen samotné mesto, ale aj okolie, kde sa dajú nájsť pláže rôznych veľkostí a s rôznym stupňom zaľudnenia. Od úplne prázdnych až po preľudnené.

Adrenalín v Rumunsku - Transfagarašská magistrála

Ak sa vám zachcelo trochu adrenalínu a máte radi, ak je cesta zároveň cieľom, odporúčame vám navštíviť Rumunsko. V centrálnej časti tejto krajiny sa nachádza nádherná horská oblasť, ktorou vedie jedna z najadrenalínovejších ciest v Európe – Transfagarašská magistrála. Cesta vedúca cez pohorie Fagaraš (nazývané aj Transylvánske Alpy) spája Transylvániu a Valašsko, dva známe historické regióny. Celá magistrála má necelých 100 kilometrov a v najvyššom bode prekračuje hranicu 2 000 m n.m. Užijete si na nej stoosemdesiat stupňové zákruty, tunely a viadukty. Bez dobrého poistenia auta by sme sa na túto cestu nevydávali!

Nezabudnite na svoje auto


Nikto z nás nejde na dovolenku bez prípravy. Pobalíme si veci, skontrolujeme, či sme na nič nezabudli, a dúfame, že nás cestou neskolí nádcha z klimatizácie alebo hnačka z cudzokrajného jedla. Rovnako by sme mali na cestu pripraviť aj auto. Znížime tak riziko vzniku nepríjemných situácii, ktorým sa chce na cestách každý vyhnúť.

Čo by mala byť absolútna samozrejmosť? Poistenia auta. Havarijné poistenie je totiž skvelý nápad už na domácich cestách, v zahraničí je to však doslova nevyhnutnosť. Nielenže je na cestách v zahraničí omnoho viac rizík, ktoré na nás striehnu, ale v prípade, že sa už niečo také stane, môžeme sa spoľahnúť na pomoc asistenčných služieb. Práve asistenčné služby by vás mali pri uzatváraní havarijného poistenia pred cestou do zahraničia rozhodne zaujímať.

Oddych a pohoda hneď za hranicami - Neziderské jazero


Pre Bratislavčanov známa lokalita, zvyšok Slovenska však nemusí toto malebné miesto poznať. Neusiedler See, teda Neziderské jazero, je najväčšia vodná plocha v Rakúsku, hoci časť jazera sa nachádza v Maďarsku. Od Bratislavy je vzdialené asi hodinu cesty autom, takže ide o ideálne miesto na víkendový výlet, prípadne predĺžený víkend.


Neziderské jazero je obklopené malými malebnými dedinkami, ktoré poskytujú ubytovanie v súkromných penziónoch. V jazere sa, samozrejme, dá kúpať, ale vhodné je aj pre nadšencov vodných športov – podmienky na kitesurfing, windsurfing alebo paddling sú tu výborné. Na svoje si prídu aj fanúšikovia cyklistiky, pretože okolo jazera vedie cyklistická trasa a celá oblasť je známa svojimi vínami. Jednoducho skvelé miesto, už sa len zbaliť, naštartovať auto a vyraziť. 

Spoznávanie vlastnej krajiny - Slovensko


Dovolenka na Slovensku nemusí znamenať len nízkorozpočtovú variantu klasickej dovolenky pri mori. Slovensko síce patrí medzi menšie krajiny v Európe, skrýva však dostatočné množstvo zaujímavých atrakcií. Hrady, zámky, jazerá, priehrady, vodopády alebo nádherné pohoria sa nachádzajú po celom území a čakajú na svoje (znovu)objavenie. Auto je na takúto cestu ideálny spoločník, vďaka ktorému budete môcť objavovať krajinu vlastným tempom a po vlastne trase.