Svetová premiéra prvého sériového Jeepu na baterky prebehne už 17. októbra na parížskom autosalóne, a ak je vám táto novinka z nejakého dôvodu sympatická, dlho na jej uvedenie na trh čakať nemusíte. Stellantis tvrdí, že začne prijímať objednávky hneď na druhý deň po verejnom predstavení, pričom prvé autá by sa mohli k zákazníkov dostať v prvom kvartáli budúceho roka.

Práve k slovenským zákazníkom to nový Jeep Avenger ďaleko mať nebude. Čoskoro sa totiž začne vyrábať v susednom Poľsku, konkrétne v meste Tychy, v Sliezskom vojvodstve, takže asi 65 kilometrov vzdušnou čiarou od najsevernejšieho bodu Slovenska.

Nový model sa má v hierarchii zaradiť pod Jeep Renegade, veľa detailov o jeho technike ale nemáme. Všetky dôležité informácie automobilka zverejní až po jeho odhalení v Paríži. Zatiaľ vieme len to, že aj keď má ísť o crossover určený primárne do mesta, mal by ponúknuť „pôsobivú svetlú výšku i nájazdové uhly“. Skrátka novinka má majiteľom poskytnúť „schopnosti Jeepu v európskom formáte“.

Avenger (teda Pomstiteľ) má byť postavený na úplne novej platforme STLA Small, pričom niektoré jej konštrukčné prvky vychádzajú z EMP1, ktorá vznikla v spolupráci s čínskym Dongfengom a dnes ju využíva napríklad Opel Corsa-e, Mokka-e, Peugeot e-208, e-2008 a hromada ďalších áut.

Zaujímavá je tiež informácia o dojazde. Aj keď má byť nový Jeep hlavne autom do mesta, Stellantis hovorí o dojazde 650 kilometrov. Výkon známy nie je, ale britský Autocar tvrdí, že Avenger by mal dostať jeden alebo dva elektromotory s výkonom 95 koní v závislosti na tom, či pôjde o predokolku alebo model so systémom 4x4.

Aktuálne predstavený malý crossover je súčasťou novej stratégie, ktorá počíta s tým, že do roku 2030 bude polovica všetkých modelov predávaných v USA poháňaných výlučne len elektromotormi. Naopak v Európe v tom čase Jeep so spaľovacím motorom už nekúpite.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 5 obrázkov

zdroj: Stellantis, Jeep