Na prvý pohľad sa systém Keyless-Go javí byť bez chyby. Stačí ak má vodič kľúče od vozidla pri sebe – v taške či vo vrecku nohavíc – a odomykanie vozidla je jednoduchšie ako nikdy pred tým. Na vzdialenosť jedného metra dokáže totiž auto za pomoci rádiového pripojenia nadviazať s kľúčom signál. Pri dotyku kľučky si od neho následne vyžiada overovací kód a vozidlo sa odomkne a naštartuje. Ak je kľúč od auta ďalej, vozidlo nijak nereaguje a zostáva naďalej zamknuté. Poviete si, to je ale praktický vynález! Prax však ukazuje, že systém bezkľúčového otvárania sa dá až priveľmi ľahko obísť.

Na odomknutie auta im stačí pár sekúnd

Vynaliezavosť zlodejov každodenne prekvapuje stovky motoristov. Pri nových a moderných autách je však skúsenosť s odcudzením vozidla oveľa trpkejšia. Ako je pri takejto novej technológii vôbec možné auto ukradnúť? Jednoducho. Zlodejom stačí obyčajné zariadenie na zosilnenie rádiového signálu. Toto zariadenie nie je veľké ani ťažké, a teda ani nápadné. Skúsenejší zlodeji, ktorí sa vyznajú v analógovej elektronike, si ho dokonca vedia zostrojiť aj sami a za pomerne nízke náklady. Zariadenie sa zmestí do dvoch tašiek na notebook a vďaka vysokému výkonu dokáže otvoriť vozidlo zamknuté vo vzdialenosti až 400 metrov. 

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Stačí, aby sa zlodej so zariadením dostal do blízkosti kľúča a pomocou neho zachytil, zosilnil a vyslal signál svojmu komplicovi. Ten pri aute už len čaká na jeho zachytenie a následné otvorenie a naštartovanie auta. Čistá prácička, čo poviete? Úspešné ukradnutie vozidla im trvá v priemere 30 sekúnd. Testy, ktoré preverovali automobily s Keyless-Go systémom ukázali, že bez ohľadu na kvalitu a cenu zariadenia, je ním možné otvoriť a naštartovať všetky značky a modely vozidiel s týmto systémom. Medzi mnohými neprešli napríklad Audi A3, A4 a A6, BMW 730d, Kia Optima, Range Rover Evoque a ani Volkswagen Golf GTD a Touran.

Dá sa voči tomu brániť?

Funkcia Keyless-Go bola vymyslená ako praktická a pohodlná vychytávka, čo jej nemožno vyčítať. Ak však nechcete dať zlodejom zarobiť, bolo by dobré sa tomuto systému vyhnúť. V prípade, že už auto s Keyless-Go máte, existujú viaceré kuriózne rady, ako sa proti jeho zneužitiu brániť. Jedným variantom je balenie kľúčov do hliníkovej fólie. Tá síce zabráni zneužitiu signálu zlodejmi, ale v podstate aj bežnému používaniu kľúča. Účinné by vraj malo byť aj schovávanie kľúčov do plechovej škatule či chladničky, ktorých steny bránia prenosu signálu. Samozrejmosťou by malo byť odkladanie kľúča čo najďalej od vonkajšej steny či okien a používanie zámku na volant a radiacu páku. Najefektívnejšou ochranou zo všetkých je však stále kvalitné havarijné poistenie, ktoré kryje aj riziko odcudzenia vozidla.