Náhradou má byť Stonic

S informáciou o európskom konci modelu Kia Rio prišiel týždenník Autocar. Kolegovia z Británie tvrdia, že juhokórejská značka stiahne uvedený model z európskeho i britského trhu a jeho náhradou bude crossover Stonic. Rio si síce ešte stále môžete kúpiť, no konfigurátor ponúka už len veľmi obmedzené možnosti a vo väčšine prípadov sa predávajú už len skladové kusy. 

Kórejčania vlani v Európe predali len 32 506 kusov modelu Rio, čo predstavuje 9-percentný medziročný pokles. Zákazníci zároveň čoraz viac inklinujú smerom ku crossoverom a napokon aj to podľa všetkého prinútilo Kiu ukončiť výrobu modelu Rio. Automobilka pre Autocar zároveň uviedla, že „sa naďalej plne venuje segmentom A a B.“ Okrem Ria, ktoré patrí do B, ponúka značka na európskom trhu aj Picanto, radiace sa do segmentu A. 

Výrobca momentálne neuvádza, kedy presne stiahne Rio z Európy, no s najväčšou pravdepodobnosťou si ho už budúci rok u nás nekúpite. Bude to ďalší krok k postupnému zániku malých áut v Európe a ich definitívnym zabijakom sa podľa všetkého stane práve chystaná emisná norma Euro 7. Šéf Volkswagenu Thomas Schäfer sa navyše pred nedávnom vyjadril, že kompaktné hatchbacky by boli o tri až päť tisíc eur drahšie ako dnes. Automobilkám sa tak vývoj malých áut skrátka neoplatí a trend postupného úpadku segmentov A a B môžeme očakávať aj naďalej. Teda, minimálne v Európe. 

Zdroj: Autocar