Dopravné pokuty po novom aj dvojnásobné

Inflácia sa zjavne nevyhýba ani pokutám za nesprávne šoférovanie auta. Od tohto pondelka sa tresty za prehrešky vodičov v Rakúsku v niektorých prípadoch zdvojnásobili. Ak vás prichytia rakúski muži zákona s telefónom za volantom, po novom to bude stáť 100 eur namiesto 50 eur.

Celé to však môže byť ešte drahšie... Ak nemáte to „šťastie“, že vás policajti zastavili osobne, môžete vyfasovať namiesto blokovej pokuty 72 eur sankciu až 140 eur. Takúto sumu by ste mali očakávať vtedy, ak je mobilný telefón viditeľný na fotografiách z radaru, ktoré boli urobené spolu so zaznamenaním príliš rýchlej jazdy či napríklad odbočenia do zákazu vjazdu. Radar vás teda v takejto situácii pokutuje rovno dvakrát za dva priestupky. Rakúšania v rámci výšky sankcie zohľadnia to, že išlo o vážnejšie porušenie pravidiel cestnej premávky.

Po novom si v Rakúsku priplatia aj motorkári bez prilby. Ak ich chytí polícia, zaplatia 50 eur namiesto pôvodných 35 eur. Rovnaký sadzobník sa uplatní, ak si počas jazdy nezapnete bezpečnostný pás. Aj tu platí: na mieste to s vami policajti vyriešia spravidla lacnejšie v porovnaní s tým, keď vám príde „pozdrav“ poštou - po tom, ako ho priestupok zaznamená radar. Namiesto 50 eur sa totiž pokuta doručená poštou môže vyšplhať na 100 eur.

Jeden z veľkých rakúskych autoklubov ARBÖ vníma zvyšovanie pokút skôr negatívne, spochybňuje jeho želaný efekt čo sa týka boja proti prehreškom na cestách. Autoklub naznačuje, že v tomto prídade ide vraj štátnym predstaviteľom najmä o zvyšovanie príjmov do štátneho rozpočtu. S kritikou prichádza psychologička ARBÖ Patricia Prunner. „Pokuta má naozaj zmysel, ak ide o príjem na cielené a edukačné projekty,“ myslí si Prunner.

Zdroj: Krone.at / foto: br.de