Dočkáme sa sériovej podoby konceptu Kia Ray?

Dočkáme sa sériovej podoby konceptu Kia Ray?

Kia „Ray“ ďalej obsahuje dotykovú ovládaciu obrazovku, elektrický volant, izolačné sklá s technológiou „cool glazing“ a lítiovo-iónovú polymérovú batériu – to všetko naznačuje, aké technológie možno v blízkej budúcnosti očakávať vo vozidlách značky Kia. Ako vozidlo typu plug-in hybrid bol „Ray“ skonštruovaný tak, aby bol schopný prejsť na čisto elektrický pohon viac ako 80 km na jedno nabitie, pričom má spotrebu len 1,398 l paliva na 100 km a celkový dojazd až 1 200 km na jednu nádrž.

Koncepčné vozidlo „Ray“ obsahuje novú technológiu „cool car“, využívajúcu nano-laminátové vrstvy a takzvané chladné presklenie, vďaka čomu sa výrazne znižuje tvorba tepla v interiéri na priamom slnku. Tým sa súčasne znižuje zaťaženie klimatizačného systému a množstvo vypúšťaných skleníkových plynov. Keď je vozidlo zaparkované na slnku, solárne články na streche dodávajú elektrickú energiu do ventilátora znižujúceho teplotu v interiéri.

Koncept Kia Ray má zaujímavý interiér z ktorého sa dá ďalej čerpať

Koncept Kia Ray má zaujímavý interiér z ktorého sa dá ďalej čerpať

Koncepčné vozidlo „Ray“ bude poháňané celohliníkovým, 1,4-litrovým zážihovým motorom s priamym vstrekovaním (GDI) s výkonom 153 konských síl spolupracujúcim s permanentne zapojenou prevodovkou s plynulou zmenou prevodu (CVT) v kombinácii s elektromotorom s výkonom 78 kW. V závislosti od jazdných podmienok je na predné kolesá prenášaný výkon zo zážihového motora, elektromotora, alebo z oboch súčasne.


Koncepčné vozidlo „Ray“ je vybavené systémom riadenia alternátora, ktorý znižuje zaťaženie spaľovacieho motora a indikátorom odporúčanej zmeny prevodového stupňa v záujme čo najhospodárnejšej jazdy. Špeciálne vyvinuté pneumatiky s dezénom obsahujúcim šesťuholníkový vzor, s nízkym valivým odporom, malou šírkou a priemerom 20 palcov (rozmer 195/50R20) taktiež znižujú spotrebu paliva.

Dĺžka: 4,400 mm
Šírka:  1,850 mm
Výška: 1,360 mm
Rázvor: 2,700 mm
Pneumatiky: 195/50 R20 s nízkym valivým odporom
Motor: 1,4-liter Gamma 153-hp GDI motor / 78kw elektrický motor
Prevodovka: CVT/ fixed ratio
Batérie: Lithium-ion polymer
Najvyššia rýchlosť: 175 km/h
Odpor vzduchu Cd: 0,25

zdroj: Kia Slovensko