Keď kupujete auto, dávajte si pozor. Ak sa vám niečo nezdá, radšej od kúpy cúvnite.

Je veľká škoda, že na Slovensku neexistuje viac zdokumentovaných prípadov, čo sa týka podvodov pri kúpe alebo predaji auta. Väčšina ľudí si to nechá pre seba, podá na políciu trestné oznámenia. Na televíziu sa obrátia až vtedy, ak to je posledná nádej. 

Predaj jazdeného auta s "novým" motorom

Jazdené auto s novým motorom je taká klasická rozprávka. Karoséria 250-tisíc, samozrejme stočených, ale motor má maximálne 60 -80-tisíc. Veríte tomu? Popravde? Málokedy. Vložený motor už má poväčšine čo-to odžité. Nikdy neviete, aký používaný motor reálne do auta dávate, koľko ešte vydrží... A záruka? To je na dlhé lakte. Pozrite si reálny prípad odvysielaný Českou televíziou pred pár rokmi. 

Jedno VIN, 2 autá

Druhý prípad, tiež odvysielaný Českou televíziou, je trochu iný. 2 autá, jedno VIN, kolísajúce kilometre v elektronickej servisnej knižke. Ako sa to môže reálne stať? Okrem prípadu zmieneného vo videu, kedy sa na jednu faktúru opravujú aj firemné aj súkromné autá, to môže byť aj využitie verejne dostupných informácií o autách, napr. VIN podľa tabuľky s evidenčným číslom. To je v podstate iba podvod.

Oveľa horší je prípad, keď sa stanete obeťou pozmenenia alebo úpravy výrobných identifikačných čísel auta. Čo to v praxi znamená? V prvom rade ide o trestný čin a auto vám automaticky zaistia... Ako to môže reálne vyzerať? No asi tak, že jedno auto existuje v Španielsku pod jedným VIN-kom, druhé pod tým istým VIN-kom u nás a dajme tomu pokojne aj tretie za východnými hranicami. Že to nie je možné? Možno by ste sa čudovali, koľko takých áut na svete je. Samozrejme, prirátajte si k tomu aj falošné doklady od áut. Všetko sú to také vecí, na ktoré sa príde len málokedy a skôr ide o blbú náhodu. 

Špekulantstiev a hnusných klamstiev padne pri kúpe a predaji autá kvantum. Niektoré sú sofistikované, iné odhalíte hneď, stačí len pozorne počúvať a vedieť sa správne pýtať. K tejto téme sa ešte v budúcnosti isto vrátime a konkrétne prípady si ešte predstavíme a rozoberieme.

Foto: carbay.ph