Rusi väčšinou keď aj predviedli nejakú svoju štúdiu, vždy to bolo viac-menej úsmevné dizajnové cvičenie, než seriózne auto schopné produkcie a najmä - predaja. To sa však pri troche šťastia môže zmeniť, Lada sa totiž vytasila so svojím konceptom crossoveru X-Ray.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 8 obrázkov

Len sa naň pozrite, povedali by ste že toto je Lada? Rusi k tomuto konceptu pristúpili správnym štýlom. Chcejú, aby auto vyzeralo k svetu a bolo akceptovateľné na európskom trhu. Najali teda dizajnéra Steva Mattina, ktorý pôsobil v Mercedese a taktiež u Volva. Ten dal konceptu naozaj európske tvary. Línia strechy a nízke bočné okná evokujú Range Rover Evoque, zadná časť zasa koncepty Volva. Spolu to ale nevyzerá ako lacná kopírka konkurecie, prekvapivo to pôsobí ucelene a s vlastnou identitou. Takže minimálne odo mňa dostáva X-Ray plusko. Dôležité je ale to, že predná maska v tvare ostrého X by mala byť podľa vyjadrenia automobilky dizajnovým jazykom ďalších vozidiel z produkcie Lady.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 8 obrázkov

Interiér už nie je to, na čo sme z Lady zvyknutí. Je postavený z dvojtónovej kombinácie kože a ozdobou mu je futuristicky vyzerajúca palubovka. Materiály nepôsobia lacným dojmom, a i keď rovné plochy navozujú dojem tvorby v jednoduchom CAD systéme, výsuvná obrazovka a otáčkomer v štýle Ferrari to zasa naspäť vylepšujú.

Štvorsedadlový interiér síce na zadných sedadlách nepôsobí príliš pohodlne, batožinový priestor je ale pomerne dobre vyriešený, pretože z jeho krajov neuberajú priestor zadné kolesá. Lada o koncepte tvrdí, že je plne funkčný. O tom, aký motor je pod kapotou však taktne mlčí. Nevadí. Ak sa Rusi rozhýbu týmto smerom, potom palec hore...