Otvorené autá do dažďa nepatria, do chladu už áno

Mnohé moderné roadstery či kabriolety majú aerodynamiku riešenú tak, že dážď sa do kabíny v tempách nad 50 km/h priamo nedostane. No my musíme tempom často klesnúť pod 50 a aj pri vyšších rýchlostiach sa hustejší dážď dostane do otvorenej kabíny stekaním po ráme okna a po bočných oknách. Jednoducho, dážď je pre otvorené auto asi neriešiteľný problém. No Lexus LC je riešením svojej aerodynamiky a prepracovanou vzduchotechnikou azda najďalej v tom, kedy je možné, ba pohodlné, jazdiť s ním hore bez. 

Vo vysokých teplotách je pre jazdu hore bez potrebný nie len opaľovací krém, prykrývka hlavy, ale aj dostatočne výkonná klimatizácia. A práve tú má Lexus LC mimoriadnu.

Pre dokonalý pôžitok z jazdy kabrioletom za každého počasia

Napriek tomu, že sezóna kabrioletov u nás trvá iba pár mesiacov v roku, existujú modely, ktoré zaručujú komfortnú jazdu po celý rok.  Napríklad  Lexus LC 500 Convertible so systémom Lexus Climate Concierge, ktorý zabezpečí tepelný komfort v rôznych podmienkach. 

O výnimočnosti modelu LC 500 Convertible by sa dalo popísať mnoho, sústreďme sa však na príjemnú jazdu. Tú si možno vychutnávať aj vďaka Lexus Climate Concierge – inovatívnemu systému, ktorý koordinuje činnosť vetracích otvorov, ventilácie, vyhrievania sedadiel a volantu. Jeho úlohou je zabezpečiť tepelný komfort po celý rok nezávisle od toho, či jazdíme so strechou alebo bez nej. 

Aby bol tento klimatický systém dokonale účinný, potrebuje aerodynamicky optimalizovanú karosériu. Dizajnéri Lexusu LC 500 Convertible vynaložili maximálne úsilie, aby prúdiaci vzduch nepôsobil v kokpite rušivo. Popri karosérii ide aj o také detaily, ako je priehľadný aerodynamický deflektor, ktorý zaručuje pohodlie a ticho. Ľahký vánok vo vlasoch? Rozhodne áno. Turbulentný tajfún a víchrica? Rozhodne nie! 

Pochopiteľne, aj Lexus LC využíva osvedčené a účinné doplnky výbavy interiéru pre zníženie turbulencií pri rýchlejšej jazde. Akurát rýchlejšia jazda v tomto prípade znamená o dobrých 30 km/h vyššie ako pri väčšine otvorených áut.

Veľkolepý repertoár

Interiér Lexusu LC 500 Convertible ponúka priestor, v ktorom môže klimatický systém predviesť skutočnú show. Okrem spomínanej koordinácie vetrania a vyhrievania sedadiel či volantu majú vodič aj spolucestujúci k dispozícii funkciu vyhrievania oblasti krku,  ktorá automaticky alebo na želanie obalí šiju príjemne teplým vzduchom aj uprostred zimy. Vetracie otvory zabudované do opierok hlavy sú navrhnuté tak,  aby ich mohli používať ľudia rôzneho vzrastu.

Elektronika sa stará o to, aby čo najrýchlejšie zabezpečila komfort celej posádke vozidla. Ak je horúci deň, rozohriate sedadlo bleskovo ochladí a v studené zimné ráno vyhrievané sedadlo privíta teplom hneď po nahriatí motora. Systém tiež rozpozná, či je obsadené miesto spolujazdca, aby zbytočne nevyhrievalo prázdne sedadlo. 

Okamžite reaguje na zmenu počasia

Systém Climate Concierge zohľadňuje aj ďalšie faktory. Množstvo senzorov umožňuje priebežne reagovať na intenzitu slnečného svetla, vonkajšiu teplotu a dokonca aj rýchlosť, akou sa pohybujeme. V závislosti od rýchlosti sa mení činnosť vetracích otvorov a všetko je zosúladené ako symfonický orchester, ktorý predvádza ukážkový repertoár.  

Vhodným príkladom môže byť situácia, keď vchádzame do tunela. Chladnejší vzduch a nedostatok slnečného svetla sú signálom na dočasné zvýšenie teploty privádzaného vzduchu. Na druhej strane, keď opustíme cestu, ktorá vedie cez les do otvoreného priestoru, Lexus Climate Concierge okamžite spustí korekcie, ktoré nedovolia, aby sa interiér na priamom slnku priveľmi ohrial.

Lexus Climate Concierge nájdeme aj v iných modeloch značky Lexus. Prvýkrát ho predstavili v roku 2012 vo vlajkovom modeli LS. Odvtedy prešiel mnohými inováciami. Vďaka nemu dnes možno smelo povedať, že jazda kabrioletom nebola nikdy taká príjemná. A to za každého počasia!

Zdroj: autor a Lexus News