Aktualizované 10. novembra o 23:10: Minister vnútra ČR Vít Rakušan avizuje predpokladané predĺženie kontrol zo strany českej polície aj po 13. decembri. S veľkou pravdepodobnosťou by tak pokračovali i počas vianočných sviatkov. Slovenská a česká strana sa dohodli, že budú viac spolupracovať. Cieľom je kontroly zrýchliť a zároveň vyslať signál prevádzačom, že hranica nie je priepustná, píše ČT24.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hranice sú vraj pridlhé

„Slovensko-česká hranica má dĺžku 251,8 km. Slovensko-maďarská hranica má dĺžku 654,8 km. Hraničné kontroly v tomto prípade nie sú efektívne,“ ozrejmuje polícia. Naši policajti chcú hraničné kontroly kvôli migrantom nahradiť iným prístupom. Podľa ministerstva a polície je kľúčový boj proti prevádzačstvu.

Slovensko vraj patrí medzi najúspešnejších v EÚ, pokiaľ ide práve o odhaľovanie prevádzačov. Toto hodnotenie má vychádzať z pomeru počtu príslušníkov polície a počtu chytených prevádzačov. Uvedené tvrdenie polície sa nám nepodarilo nezávisle overiť. Ani samotná polícia ho na svojom Facebooku, kde stanovisko zverejnila, bližšie nevysvetľuje.

Štát avizuje, že vníma predovšetkým potrebu chrániť vonkajšie hranice EÚ. „Doležitá je ochrana vonkajších hraníc EU a maďarsko-srbskej hranice, cez ktorú k nám migranti prúdia,“ píše polícia s dôrazom na to, že chce vždy postupovať v súlade s právom EÚ.

Novinkou je, že Slovensko zriadilo v Kútoch pri českej hranici stanový tábor. Ide o centrum pre približne 200 nelegálnych migrantov. Práve Kúty tvoria dopravný uzol, ktorým sa migranti vedia dostať do Česka a následne do Nemecka. Prevažne sa tu zdžiavajú vojnoví utečenci zo Sýrie, ktorí chcú pokračovať ďalej do Nemecka a v stanovom tábore sa zdržia spravidla 1-2 dni. „Nechcú tu zostať, sme pre nich nezaujímavá krajina,“ uzatvára polícia.

Zdroj: FB Polícia