S rozvojom internetového obchodu a nákupov z domu obrovsky rastie dopyt po rozvážkových službách. Či už na dlhšie trasy alebo po meste, kedy kuriér absolvuje vysoký počet rozjazdov a zastavení na krátkych trasách. Ideálnym na tieto účely sa javí elektrické auto, realita však podľa niekoľkých kuriérskych spoločností však taká ideálna nie je a elektrické auto má svoje limity. Či už je to príliš vysoká obstarávacia cena, alebo príliš jednoúčelové zameranie len na krátke trasy, Riešením tak často zostávajú menšie autá so spaľovacími motormi, pre ktoré nie sú krátke jazdy v meste ideálnym prevádzkovým režimom.

Úžitkový hybrid na scéne

Anglické zastúpenie Toyoty uvádza na trh novú verziu hybridnej Corolly, ktorá by mohla zaujať práve zákazníkov zásobujúcich nielen preplnené centrá miest, či obytné zóny, ale aj odľahlejšie regióny a potrebujú všetko obslúžiť jedným autom. Úžitková Corolla Commercial je hybridným kombi bez zadných sedadiel. Jej nákladový priestor ponúkne viac ako 1300 l priestoru a naložiť doň môžete 425 kg nákladu. Auto nebude „ťažkotonážnym“ prepravníkom, no na rozvoz potravín, či ľahších tovarov by to mohlo stačiť. Automobilka pritom dovoľuje za úžitkové hybridné kombi zapriahnuť aj nebrzdený príves ťažký 750 kg, čo prepravnú kapacitu Corolly Commercial ešte zvyšuje.

Hybridná Corolla Commercial by si mala s krátkymi jazdami poradiť lepšie, než rozvážkové autá s klasickým pohonom. Zároveň zvládne dlhšie trasy, než rozvážkový elektromobil.

Na pohon hybridného úžitkového kombi slúži piata generácia hybridného pohonu s celkovým výkonom 102 kW, akceleráciou z 0 na 100 km/h za 9,2 s a kombinovanou spotrebou 4,5 l/100 km. O pohon sa v jej prípade delia spaľovací motor 1.8 16V naladený na 72 kW a elektromotor s výkonom 70 kW. Prebytočnú kinetickú energiu si Corolla Commercial ukladá do li-ion akumulátora s kapacitou 0,85 kWh. Ak sa hybridné úžitkové kombi na trhu uchytí, nie je vylúčené, že sa objaví aj na ostatných európskych trhoch.