V roku 1978 predstavilo Sparco svoju prvú nehoľavú kombinézu, ktorá dokázala ochrániť pretekára pred ohňom 11 s.

Bolo to v časoch, keď nebezpečné nehody a smrť boli súčasťou motoršportu. Písal sa rok 1977, práve vtedy sa dvaja mladí talianski rally jazdci rozhodli, že urobia motoršport bezpečnejším. Kvôli zvýšeniu bezpečnosti začala FIA vyžadovať od pretekárov, aby nosili nehorľavé oblečenie. O rok neskôr prišla na svet prvá kombinéza Sparco, ktorá odolala priamemu ohňu po dobu 11 s. Tým splnila predpis FIA 8856-2000. Od tej doby Sparco stále zlepšuje svoje kombinézy. V rovnakom roky predstavili svetu aj svoje prvé závodné sedadlo.

sparco

Prišiel rok 1983, v ktorom Nelson Piquet vyhral šampionát F1. Bolo to iba 5 rokov po založení, čo pretekár v ich kombinéze vyhral svetový šampionát. V tom istom roku v svetovom šampionáte rally triumfovala Lancia 037, ktorá mala na palube sedadlá Sparco.

sparco

Ďalší mílnik v histórii Sparca je rok 1990. Práve v tomto roku prišlo Sparco na tuningovú scénu. Svoje skúsenosti z motoršportu priniesli medzi nadšencov a umožnili im tak upravovať svoje autá rôznymi doplnkami. Sparcu už viac nebolo určené len pretekárom.

sparco

V súčasnosti patrí Sparco medzi svetovú špičku. Ich produkty používajú zvučné mená ako Ferrari, McLaren, Lamborghini, Williams a mnohí ďalší.

V roku 1999 kúpilo Sparco divíziou kompozitov firmy Simbi-Stampal a začalo používať vo svojich výrobkoch karbón. Ich športové sedadlá kombinujúce najnovšiu technológiu, bezpečnosť a štýl sa začali objavovať v supercaroch. Len o pár rokov neskôr, v roku 2002, Sparco dodávalo karbónove diely pre Ferrari, Maserati, Alfa Romeo, Lamborghini, Bugatti, Bentley, AMG, či formulový tím Torro Rosso.

sparco

Sparco pomaly dobíjalo svet, keď v roku 2010 malo 350 zamestnancov, 5 pobočiek na troch kontinentoch a sieť distribútorov v 60 krajinách. Veľa špickových tímov používa produkty Sparco. V spomínanom roku 2010 to boli Williams, McLaren, Lotus, Virgin, Peugeot sport a Audi sport. V roku 2011 spustili program B Sparco B Original, kde si môžete navrhnúť svoju vlastnú kombinézu. Teraz prichádza na rad otázka, či sa dajú kúpiť Sparco produkty na Slovensku. Áno, je to možné v predajni Car Zone na Ivánskej ceste 2 v Bratislave, alebo v ich e-shope racing-shop.sk