Súčasná generácia AMG GT, presnejšie povedané kupé C190 a roadster R190 patria do histórie. Pozrite sa na stránky Mercedesu a zistíte, že ich predaj oficiálne skončil. Dôvod je prostý. Automobilka má nástupcu (s interným kódovým označením C192) takmer hotového, ten však podľa všetkého dorazí výlučne ako kupé.

Otvorený model zrejme v plnom rozsahu nahradila trieda SL, na túto informáciu ale zatiaľ stopercentnú záruku nemáme.

V úvode sme naznačili, že C192 zmení koncepciu, tak by sme to mohli trochu rozviesť. Rozdiel v porovnaní s C190 je v prvom rade v tom, že novšia generácia sa zbaví systému transaxle s prevodovkou integrovanou do pomocného rámu zadnej nápravy. Pravdepodobne len automat (tentokrát už deväťstupňový) bude premiestnený dopredu, čo konštruktérom rozviaže ruky v ďalších úpravách.

Novinka vďaka tomu dostane systém riadenia zadných kolies, a ak sú informácie od kolegov z nemeckého Auto Motor und Sport správne, tak aj sériovo dodávaný pohon 4Matic.

Podvozok (minimálne v základnom prevedení) bude využívať klasické vinuté pružiny v kombinácii s adaptívnymi tlmičmi, naopak systém aktívnej kompenzácie náklonov zákrutách i v pozdĺžnom smere bude za príplatok.

Nový súrodenec triedy SL bude s veľkou pravdepodobnosťou aj naďalej využívať označenie Mercedes-AMG GT a jeho dizajn bude s „eS-eLkom“ do značnej miery podobný. Ako presne bude vyzerať, naznačuje prvý neoficiálne zverejnený obrázok, ktorý by mal pochádzať z informačnej brožúry.

Pokiaľ ide o techniku, pripravte sa predovšetkým na rôzne výkonové varianty preplňovaného štvorlitrového osemvalca, ktorý by mal mať v prevedení AMG 63 okolo 585 koní, ale chýbať nebude ani dvojlitrový štvorvalec s elektrickým turbom z SL 43, ktorý tu má 381 koní. Ako sme už spomenuli, štandardom bude 9-stupňový automat Speedshift, pričom vrcholné modely by mali hravo prekonať hranicu 300 km/h.

Keďže platforma C192 je vhodná aj pre novú generáciu radových šesťvalcov, tie by mali nasledovať v ďalšej vlne pre základné modely určené na konkrétne trhy. A svetová premiéra? Dlho by sme čakať nemali. Nový Mercedes-AMG GT by sme mali vidieť už v priebehu tohto roka.