Pri emisných kontrolách sa budú čoskoro vydávať nové kontrolné nálepky EK. 
nálepky EK

Takto vyzerá aktuálne platná nálepka emisnej kontroly 

Ak poslanci miest a obcí určia niektorú územnú časť ako nízkoemisnú, musia ju označiť zvislým dopravným značením. Pre majiteľa auta, ktoré v zóne nemá čo robiť, to bude možno znamenať len pokutu, ale pravdepodobne sa kompetentní zamýšľajú aj nad odťahom.

Nová kontrolná nálepka emisnej kontroly bude preto obsahovať aj emisnú plaketu umiestnenú na čelnom skle vozidla. Z nej tak bude hneď jasne viditeľné, aký štandard vozidlo (ne)spĺňa a či má oprávnenie na vjazd do zóny.

Takto by mali vyzerať nové nálepky EK

Oproti súčasnej nálepke pre vozidlá, ktoré spĺňajú emisný štandard bude nová obsahovať miesto na nalepenie emisnej plakety so symbolom Európskej únie s rozlišovacím znakom SR.


Emisnú plaketu vozidlu pridelia podľa toho, aký štandard spĺňa (EURO 3 / III, EURO 4 / IV, EURO 5 / V a EURO 6 / VI ).


Kedy budú nové nálepky v obehu? Špekuluje sa o dátume 1. január 2018 pre vozidlá kategórie M a N, ale až po vyčerpaní skladových zásob pôvodných starých nálepiek.


Čo si o tom myslím? Starších „neekologických“ áut je podstatne menej ako kedysi. Ale aj tak pre mnoho ľudí je staré auto to najlepšie, čo môžu mať, lebo iné si dovoliť nemôžu. Vodiči so starými autami väčšinou nenajazdia veľa. Takže vo výsledku nie sú až tak škodlivé pre životné prostredie. Zmenu k nálepkám s plaketou neodsudzujem, ale obávam sa toho, že si mestá a obce začnú určovať totálne nezmyselné ekologické zóny, čím mnohým ľudom podhodia polená pod kolená. Neostáva nám nič iné, ako čakať. Možno je to len poplašná správa...

Aktuálne doplnenie (oprava) zo 4.4.2017: 

Myšlienka integrovať emisnú plaketu do nálepky o EK, tak aby občan nemusel nikoho žiadať o plaketu a platiť nejaký ďalší administratívny úkon sa údajne neujala a ministrerstvo dopravy predmetný návrh novely vylášky 29/2006 Z. z. stiahla. Takže aktuálne ostáva stav taký ako je a takáto kontrolná nálepka sa tak skloro nebude používať!

Problematika nízkoemisných zón (NEZ): pre obce to nebude až také jednoduché aby "zavreli" mestá pre staršie vozidlá. NEZ budú môcť vzniknúť už od 1.1.2018. Reálne NEZ nemôže zamedziť prejazd mestom ak ide o tranzitnú linku (t.j. nie je možné túto časť obísť).

Zdroj: xpravo.eu