Autoslalom - najdostupnejší motoršport

Autoslalom - najdostupnejší motoršport

Hneď prvú príležitosť na účasť uvádzam tú najdostupnejšiu po každej stránke - autoslalom. Na Slovensku úspešne funguje už niekoľko rokov súkromný majstrák www.Autoslalom.sk, ktorý je skvelou príležitosťou pre každého jazdychtivého záujemcu. Všetko čo potrebujete na účasť je pojazdné auto a chuť súťažiť. Počas celého roku sa jazdí priemerne jeden podnik za mesiac a výber tratí je skutočne pestrý. Od notoricky známej Pezinskej baby, cez motokárovú trať Trebatice až po Slovakia Ring či letisko Piešťany. Ako názov napovedá, formát je veľmi jednoduchý: jazdí sa na uzavretej a technickej jednosmernej trati na čas. Trafíte kuželku, máte penalizáciu. Nezastavíte v cieli, máte ju znova :) Výsledné poradie jazdcov v jednotlivých kategóriách i v celkovom poradí, určuje súčet dvoch lepších zo všetkých ostrých štartov bez ohľadu na počet rýchlostných skúšok.

Náklady na pretekanie sú tu skutočne nízke: štartovné do každého preteku na jazdca je 30 € ( 1x - meraný tréning a 3 alebo 4x - ostrý štart). Povinná je prilba, ktoru vám však usporiadateľ vie zapožičať. Nemusíte sa báť ani o zhumplovanie auta - počas pár jázd neublížite ani gumám ani autu. Zmení sa však jedna podstatná vec - budete svoje auto poznať o podstatný kus viac. A to je to najpodstatnejšie!

Populárna akcia RacingWheels sa koná niekoľko krát do roka na Slovakia Ringu.

Populárna akcia RacingWheels sa koná niekoľko krát do roka na Slovakia Ringu.

Ak je pre vás autoslalom príliš technický a nebodaj pomalý, mám tu ďalšiu možnosť - jazdy pre verejnosť na Slovakia Ringu, konkrétne akciu s názvom RacingWheels Day. Tá si už začína budovať svoju zaslúženú reputáciu a tradíciu. Musím taktiež povedať, že po zmene režimu a modelu sa stala skutočne lákavejšou. Teraz je akcia rozdelená na doobednajšiu a poobednajšiu časť. Kým v tej prvej si len skúšate trať a naháňate čo najlepší čas (time attack) tak v tej druhej príde úplne nová dimenzia zábavy za volantom - preteky všetkých zúčastnených áut na niekoľko kôl s hromadným štartom! Najbližšie sa táto akcia bude konať už 16.3.2013 pod názvom LucasOil RacingWheels day 9. A kde inde ako na na Slovakia Ringu.

Náklady sú tu už o niečo vyššie ako v prípade autoslalomu, ale stále na veľmi prijateľnej úrovni - štartovné na celodenné jazdenie je približne 90€. V tom máte zahrnutých takmer 8 hodín čistého jazdenia vrátane pretekov! Samozrejme, ak využijete celý čas na jazdenie a dáte svojmu autu pofajčiť 8 hodín vkuse, tak už musíte rátať s opotrebovaním pneumatík a bŕzd.

Slovenský okruhový pohár je pre rok 2013 novinka

Slovenský okruhový pohár je pre rok 2013 novinka

A ako tretiu alternatívu som si nechal novinku na rok 2013, ktorá je už ale len pre skúsenejších, respektíve menej bojazlivejších - Slovenský okruhový pohár. Toto je už vyšší level ako dve predošlé, pretože sa tu jedná o ucelený seriál pretekov na niekoľkých okruhoch. Tu už si so sériovým autom veľmi nevystačíte (ak teda nemáte Nissan GT-R alebo Porsche 911...) a musíte rátať s nákladmi naviac. V tomto roku sa pôjdu 4 podniky (viď tabuľka). Pravidlá ale najmä technické predpisy sú podľa môjho názoru veľkorysé, tj takmer vôbec neobmedzujú úpravy aút. A aj preto sa môžeme tešiť na štartové pole, ktoré má predpoklady veľkej pestrosti. Všetky informácie sa budú časom pridávať priamo na ich web www.ohruhy.sk.

Možno som tu nespomenul ďalšie atraktívne formy amatérskych pretekov (rally, kopce), ale k tým sa dostaneme časom. Zatiaľ som sa snažil priniesť tri najdostupnejšie a najbezpečnejšie pre bežného "petrolheada". Mimochodom, ak nemáte auto na takéto jazdenie, alebo si ešte netrúfate na okruh či slalom, skúste disciplínu, kde začínal takmer každý špičkový jazdec: motokáry. Na západnom Slovensku existuje seriál KartCup, ktorý určite stojí za skúšku a prvé tohtoročné preteky sa konajú už 17.1., čo poviete?

Prečítajte si aj ďalšie veci, ktoré musíte v 2013tom spraviť:

Novoročné predsavzatie č.1: naučiť sa poriadne brzdiť

Novoročné predsavzatie č.2: navštíviť Zelené peklo Nurburgring

Novoročné predsavzatie č.3: kúpiť si káru na voľný čas