“Podľa časového harmonogramu projektu by technické zariadenia mali byť umiestnené do konca roku 2024,” uviedlo ministerstvo vnútra v stanovisku pre Topspeed.sk. Z tejto odpovede sa tak dá vyčítať, že zámer policajného prezidenta sa môže premietnuť do reality s omeškaním. V októbri 2022 totiž Štefan Hamran avizoval, že chcú do roka začať s rozmiestňovaním 270 radarov, no ministerstvo teraz hovorí o termíne do konca budúceho roka, čo by bolo o celý rok neskôr.

Čo sa týka samotných radarov, úradníci pripravujú verejné obstarávanie a pracujú na formálnych schvaľovacích procesoch. V decembri 2022 sa uskutočnilo prvé stretnutie s relevantnými firmami. Išlo o takzvané prípravné trhové konzultácie, v rámci ktorých štát informoval spoločnosti o plánovanom verejnom obstarávaní. Ďalšie takéto stretnutie je plánované v budúcom týždni.

Verejné obstarávanie vyhlási rezort vnútra po ukončení prípravnej fázy a, prirodzene, keď dostane projekt zelenú. Keďže na tento rok sa počíta s parlamentnými voľbami, tie môžu zamiešať kartami a priniesť potenciálne aj zmeny vo vedení ministerstva i v prioritách, na ktoré sa chce rezort zameriavať. Radary už raz na nedostatku politickej podpory stroskotali, a to v predchádzajúcom volebnom období, kedy sa proti nim postavila vládna SNS.

Spolupráca s obcami

Štát chce rozbehnúť aj spoluprácu so samosprávami. „Obec alebo mesto si bude môcť zakúpiť zariadenie, nainštaluje ho a náš návrh, pevne verím, bude taký, že štát im bude odvádzať tie finančné prostriedky, ktoré to zariadenie na konkrétnom úseku vyberie,“ popisoval v októbrovej relácii Na telo Plus šéf slovenskej polície. Obce by sa tak pripojili do systému spravovaného políciou, ktorá by automaticky posielala pokuty vodičom poštou. Podľa Hamrana to umožní obciam a mestám, aby získali finančné prostriedky na nákup ďalších radarov.

“S orgánmi samospráv, v miestnej pôsobnosti ktorých je plánované osadenie technického zariadenia,  komunikujú príslušné dopravné inšpektoráty,” spresňuje v najnovšom stanovisku ministerstvo vnútra. Zoznam toho, kde konkrétne sa s novými radarmi na Slovensku počíta, však rezort zatiaľ nemá.

Foto: cz.depositphotos.com