Akcia Rýchlostný maratón potrvá 24 hodín nepretržite po celom Slovensku na miestach určených verejnosťou v dňoch 16. a 17. apríla.

No zmerať nám rýchlosť je dlhodobo najefektívnejší spôsob ako nás pokutovať. Reputácia polície je v tomto smere na Slovensku mimoriadne zlá. Policajný prezident sa k tejto téme na kameru, samozrejme, vyjadril veľmi diplomaticky v zmysle, že vodiči niekedy poukážu na to, že sa meria na nesprávnych miestach. Po vzore Nemecka a iných západných krajín, kde je vzťah verejnosti s políciou na podstatne vyššej úrovni, sa vedenie našej polície rozhodlo zorganizovať v apríli akciu Rýchlostný maratón tak, že budú merať len na miestach, ktoré ako nebezpečné, či vhodné pre meranie rýchlosti z iných dôvodov určí verejnosť.
 

V dňoch od 02. do 16. marca si máte možnosť na stránke polície siahnuť tabuľku príslušného kraja a vyplniť v ňom miesta, ktoré odporúčate. Že systém je pripravený ako v ranných dobách internetu (formulár si musíte stiahnuť, vyplniť a emailom odoslať), bez akejkoľvek interaktivity, či možnosti vyplniť online formulár sa radšej vyjadrovať nebudem. Prečo by to nemohol vyhodnotiť systém automaticky, keď nad tabuľkami môžu najbližšie dni sedieť desiatky policajtov v kanceláriách... :) Vaše podnety na merania majú zostaviť ako to nazvali TOP NAVRHOVANÉ ÚSEKY. Hoci ide o preventívnu akciu, prípadné väčšie prekročenia rýchlosti budú hliadky riešiť nekompromisne. V Nemecku vraj podobná akcia viedla k zásadnému zvýšeniu bezpečnosti a plynulosti premávky. Ako dopadne u nás dnes nik netuší. Chcel by som veriť tomu, že polícia prehodnotí svoje pozície pre merania rýchlosti a ostane pri miestach z tejto tabuľky. Predsa len, je tu predvolebný rok a aj správanie polície má do značnej miery schopnosť ovplyvniť verejnú mienku na jej vedenie. Je totiž dokázané, že strednodobá pamäť nám veľmi nefunguje. Keď je niečo pár mesiacov dobre, považujeme to za štandard, za ktorý sme ochotní hlasovať...

rychlostny maraton - policajna akcia - verejnost nahlasuje miesta pre meranie rychlosti

Osobne by som ocenil nahlásiť polícii SR miesta, ktoré poznám, kde nemerať. Miesta, kde nejde o nič iné, len ako vodičov nachytať... Mám ich v hlave hneď niekoľko.

Aby som nebol len jednostranný a len negatívny smerom k polícii, v mnohom musím dať za pravdu aj policajnej tlačovej správe:
 

Bezpečnosť dopravy je predovšetkým v rukách účastníkov cestnej premávky. Nedovolená rýchlosť je druhou najčastejšou príčinou dopravných nehôd, neraz aj smrteľných. Polícia chce preto do znižovania počtu dopravných nehôd  zapojiť širokú verejnosť. Ktokoľvek bude mať príležitosť naplánovať dopravnej polícii miesto kontroly. Polícia na dni 16. a 17. apríla pripravuje 24-hodinový Rýchlostný maratón v podobe dopravno-preventívnej akcie. Hliadky budú kontrolovať najmä dodržiavanie maximálnej povolenej rýchlosti.


Dopravní policajti chcú poznať postrehy verejnosti z lokalít, v ktorých na základe jej skúseností dochádza k porušovaniu pravidiel cestnej premávky. Ponúkame teda každému jedinečnú príležitosť navrhnúť úseky, na ktorých budú dopravné hliadky merať rýchlosť.
 

Od 2. do 16. marca 2015 môže ktokoľvek navrhnúť takéto úseky ciest pre Rýchlostný maratón. Je to jednoduché, stačí len stiahnuť si do počítača tabuľku podľa kraja, vyplniť ju, nezabudnúť uložiť a poslať polícii:Po vyhodnotení všetkých návrhov polícia zostaví zoznam Top navrhovaných úsekov. Možno práve v tom vašom budú policajti počas maratónu. Hoci ide o preventívnu akciu, závažné priestupky budú policajti riešiť nekompromisne.

Počet usmrtených na našich cestách v minulom roku, po pekne klesajúcej tendencii (za ktorú získalo vedenie polície SR aj medzinárodné uznanie), skokovo stúpol. Za to môžu jedine vodiči, no dobré meno nám to vôbec nerobí. Rýchlostný maratón je jedným z opatrení, ako to tento rok riešiť.
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 7 obrázkov