Keď raz sľúbili, že budú pokutovať jazdu vo vyhradených pruhoch, tak slovo aj dodržali. Už po zverejnení videa som síce pocítil tú horkosť na jazyku, keď sme všetci hľadali riešenia, vyzývali k ohľaduplnosti, snažili sa upokojovať situáciu, akosi pripomínať, že súčasní motoristi túto situáciu nezapríčinili a navzájom sme sa povzbudzovali, že pri vzájomnej ohľaduplnosti a pomoci to nejako zvládneme, ale polícia zareagoval absolútne schematicky a žiaľ úplne typicky: JAZDU VO VYHRADENÝCH PRUHOCH BUDEME POKUTOVAŤ. Ani slovo o skutočnej pomoci regulovať, sledovať, dohovárať. Nie, na vlastné uspokojenie stačilo vytiahnuť inštitút objektívnej zodpovednosti, ktorý umožňuje hliadke – a to nielen na tomto kritickom úseku Gagarinovej – sedieť v aute, filmovať a potom z pohodlia kancelárie rozosielať pokuty.

Porušovanie predpisov nie je správne

Aby sme si rozumeli, nespochybňujem, že porušovanie predpisov nie je správne, dokonca ma dosť nas....jú vodiči, ktorí sa tvária, že sú šikovnejší ako ostatní a vedia sa lepšie strčiť. Ak sa dopustíme priestupku, nech nás stihne trest. Len v tomto prípade – ale principiálne aj vo všetkých podobných kritických situáciách - by som očakával aktívnejší prístup pri regulovaní premávky. Policajtov „strašiacich“ na ulici a odchytávajúcich hriešnikov pri čine. Určite by tým získali väčší rešpekt ba dokonca až úctu.

Takto sa mi len potvrdila tá scestnosť celej koncepcie objektívnej zodpovednosti – nám očividne nevadí, že autá idú vo vyhradených pruhoch, veď to nie je až taký veľký problém, autobus ho vytrúbi a ide sa ďalej. Nám stačí priestupok zaznamenať a vybrať peniaze... od hocikoho, veď aj v tomto prípade ide o služobné auto a platiť bude firma. Nech si to s výtržníkom vybaví sama. A priestupca sa ani sekundu nemusí hanbiť. Nebudeme sa s ním zdržiavať, dohovárať mu a vychovávať ho... dokonca nás ani nezaujíma, prečo vlastne priestupok urobil, či len z nedbanlivosti alebo má na to aj nejaký slabý dôvod, ktorý aj tak neobstojí, ale aspoň by musel potupne svoj čin obhajovať. Nie. Hlavne že sa zaplatí pokuta. A v duchu príslovia – kto rýchlo dáva, dvakrát dáva – pri rýchlom platení stačí zaplatiť dve tretiny – čiže aj priestupok je asi len dvojtretinovým. 

Nejazdite vo vyhradených pruhoch

Neuveríte, fakt som sa minule pristihol, že idem vo vyhradenom pruhu – presnejšie povedané, v pruhu, do ktorého majú zákaz vjazdu osobné automobily. Bolo to len krátko a vlastne ani neviem, či som mal šancu bezpečne sa z neho oveľa skôr preradiť – urobil som tak bez váhania, čo by som možno policajtovi na mieste aj vysvetli. Ale možno mám fotku už aj ja. Úprimne, naozaj nechtiac. Takže, dávajte si veľký pozor, tie pruhy boli na niečo vymyslené, majú uprednostniť hromadné prostriedky a hoci 90 percent času zívajú prázdnotou, je zakázané ich využívať. Toto píšem nielen ako varovanie, aby ste nečítali podobnú nepríjemnú poštu, ale aj dobre mienenú radu, preto pripájam aj video, s ukážkou správnej jazdy.