„Nový font písma nahradí desaťročia používané písmo, ktoré už nespĺňa moderné trendy a požiadavky kladené na čitateľnosť písma predovšetkým za zníženej viditeľnosti a na automatizované spracovanie evidenčných čísel z tabuliek na rôzne účely,” vysvetlilo pre agentúru TASR ministerstvo vnútra.

Spolu so zmenou písma sa zjednotí farba evidenčných tabuliek – všetky autá budú po novom dostávať len jedno štandardizované farebné prevedenie, a to čierno-biele. Nie je pritom podstatné, či ide o bežné evidenčné číslo, zvláštne EČV alebo takzvanú osobitnú ŠPZ-ku. Grafické návrhy sú z dielne Katedry vizuálnej komunikácie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, ktorá sa pri ich vytvrání riadila zákonom o cestnej premávke.

Zelené EČV budú čoskoro minulosťou - majitelia nových elektroáut si budú musieť vystačiť so špeciálnou skratkou.

Nové písmo, jednotné farby. To sú zmeny, ktoré čakajú ŠPZky od januára 2023.

Zmena aj pre diplomatov

V súčasnosti stretnete na Slovensku autá s rozličnými farbami EČV, a to napríklad červeno-biela, červeno-žltá, modro-biela, čierno-tmavozelená, zeleno-biela. Zmena sa od januára 2023 dotkne aj diplomatických tabuliek, ktoré sa dnes vydávajú v žlto-modrom prevedení. Týmto vozidlám však aj naďalej ostane špeciálna skladba evidenčného čísla, tak ako to vyplýva zo zákona – v prípade diplomatických vozidiel to je napríklad „ZZ“ alebo „EE“.

Elektromobily bude možné po novom rozlíšiť nie farebne, ale vďaka tomu, že budú dostávať ŠPZ-ky začínajúce sa na EV alebo EL. „Písmená na tabuľke s evidenčným číslom vozidiel, ktorých jediným zdrojom energie je elektrina, alebo hybridných elektrických vozidiel s možnosťou externého nabíjania, začínajú písmenami EV alebo EL,“ uvádza návrh vyhlášky ministerstva vnútra.