Jazda na červenú, plné čiary, stopky, prednosť sprava, telefonovanie, to je len zlomok z toho, čo vodiči denne porušujú.

Klamal by som a klamali by mnohí, ak by skalopevne tvrdili, že jazdia striktne podľa predpisov. V premávke existujú situácie, kedy porušenie predpisu neznamená pre spoločnosť a ani pre vodiča vôbec žiadne zvýšené riziko. Týmto tvrdením ma ale nechytajte úplne za slovíčka. Ako príklad by som mohol uviesť jazda v noci v strednom jazdnom pruhu na prázdnej diaľnici D1 medzi TT a BA.

Priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky páchajú vodiči pravidelne. Stačí sa pozrieť okolo seba, čo všetko vodiči a vodičky počas šoférovania (ne)stíhajú. Niektorí berú porušovanie pravidiel ako každodenný rituál. A najhoršie na tom je, že ohrozujú aj ostatných. Vo videu môžeme vidieť najrôznejšie momenty a pri niektorých sa zastavuje rozum. Riskovanie za volantom sa fakt niekedy nemusí vyplatiť. Predbiehanie cez plnú čiaru v neprehliadanom úseku je len zlomok potenciálnej hrozby vzniku nehody. Skutočne, keď sa postavíte na frekventovanú cestu, priestupcu nájdete takmer okamžite.  

Najčastejšie príčiny dopravných nehôd

1. rýchlosť jazdy,
2. porušenie povinností vodiča (nevenovanie sa vedeniu vozidla, telefonovanie a podobne),
3. nesprávny spôsob jazdy,
4. porušenie ustanovení o chodcoch.


Odporúčania vodičom

Polícia dookola vyzýva vodičov k mimoriadnej opatrnosti. Frázy, ako sú "je dôležité predvídať, prispôsobiť rýchlosť jazdy, vidieť a byť videný a pod“ sú už otrepané, ale mnohí po sadnutí za volant na to hneď zabúdajú. 

Video: Zilinak