Taliani bijú na poplach

Prístroje monitorujúce znečistenie ovzdušia hlásia už desať po sebe nasledujúcich dní nadlimitnú úroveň znečistenia ovzdušia, veľké talianske mestá tak vyhlásili mimoriadne opatrenia. V Miláne, Ríme, Florencii, Turíne a Benátkach sa musia ľudia pripraviť na obmedzenia. Tie sa samozrejme týkajú aj dopravy. Asi najradikálnejšie je vedenie mesta Rím. V presne vymedzených časoch dopravných zápch totiž do mesta nepustí žiadne naftové auto. Nezaberie ani najnovšia emisná norma. Jazdíte na naftu? Máte smolu. Krásne, však?

Dokedy? Nevieme

Súčasný stav v Ríme sa dá označiť za výnimočný. Od minulého roku už mali do Ríma zakázaný vjazd všetky naftové motory do emisnej normy Euro 3 a nižšie. V súčasnosti sa však rozšíril na všetky naftové autá, spolu s nimi do Ríma nevojdú ani benzínové vozidlá s emisnou normou Euro 2 a nižšou a dokonca ani dvojtaktné motocykle a mopedy a ani tie, ktoré spĺňajú emisnú normu Euro 1. Zákaz platí v pracovných dňoch čase 7:30 až 11:30 hod a následne aj poobede od 16:30 do 20:30 hod. Najnovšie obmedzenia sa týkajú až 700 000 motoristov. Podľa vedenia mesta je stav dočasný, kedy ho však zruší, nikto netuší.

Grilovať? Ani náhodou

Úsmev však spadol z tvárí aj ľuďom v Miláne. Sem nevojdú naftové autá s emisnou normou Euro 4 a nižšou a všetci vodiči sú pri dlhšom státí v kolónach povinní vypínať motory. Vedenie mesta navyše zakázalo zakladať otvorené ohne, obmedzilo záhradné grilovanie a pod hrozbou mastnej pokuty je aj púšťanie ohňostrojov.

Sranda to však nie je ani v Turíne, tu je okrem vjazdu naftových áut s emisnou normou Euro 5 a starších obmedzené dokonca aj vykurovanie domácností a obchodov. V domácnostiach môžete mať najviac 19 °C a v obchodoch dokonca ešte o dva stupne menej. Do Benátok už nesmiete na žiadnom dvojtaktnom motocykli, benzínovom aute s emisnou normou Euro 1 a 2, naftovom aute spĺňajúcom Euro 4  a staršom a dokonca ani na nákladnom aute s emisnou normou Euro 3 a nižšou. O niečo menej prísni sú vo Florencii, inak sú však obmedzenia aj tu veľmi podobné.

Už nepomáha ani more

Taliani vyhlásili mimoriadny stav najmä z dôvodu ochrany zdravia obyvateľstva. Nadlimitné znečistenie spôsobuje problémy s dýchaním, u ľudí sa prejavujú respiračné ochorenia a do toho všetkého je nadpriemerné teplo. Meteorológovia bijú na poplach aj z dôvodu, že ovzdušie prímorských miest už nestíha „ozdravovať“ ani prúdenie vzduchu od mora. Do kedy bude tento stav trvať, nateraz nikto zodpovedne nevie potvrdiť.

Zdroj: The Local