Ford so svojím jednolitrovým motorom EcoBoost, ktorý má v civile 123 koní, získal v júni ocenenie Motor roka. Taký výkon z jediného litra je zaujímavý sám o sebe. V tejto formulke ho však technici chytili pod krkom viac, a na kolesá ide cez šesťstupňový manuál slušných 205 koní! Litrový výkon teda snáď netreba prerátavať ;) . Vďaka mušej hmotnosti (malý motor, štyri kolesá a vy) katapultuje formulu na stovku pod štyri sekundy a neoficiálna maximálka je 255 km/h.

Tú ale príliš neriešte. Teraz vám totiž prezradíme dôvod prečo by tento Fordík nemal chýbať vo vašej garáži snov. Na Severnej slučke Nurburgringu počas meraného kola dosiahol priemernú rýchlosť 169 km/h. Čas? 7min:22s! Úplne vážne. Je to jedenásty najrýchlejší čas celkovo a o dve sekundy tak dáva dole autá ako Maserati MC12, Zondu či Aventador!  Za cenu takmer nezrovnateľnú s týmito superšportmi. A nesmieme zabudnúť napísať, prečo si motor hovorí že EcoBoost - Ford tvrdí, že pri rýchlosti 56 km/h je spotreba 2,4 l/100km a pri 120-ke "až" 5 l/100km.

7:22 na Severnej sľučke? Za koľko to dal Aventador, že 7:25? Hmmm...
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 5 obrázkov

Ak sa toto dostane medzi ľudí, Ariel Atom dostane silnú konkurenciu. Že je to iba formulka a nejedná sa o dospelé auto? Nevadí, 7:22 s litrovým motorom priatelia... To sa počíta... ;)