Levoča sa tento rok intenzívnej dopravy nezbaví.

Daný diaľničný úsek je vo výstavbe už tri roky. Najnovšie posunutie termínu však nie je prvé. Určite si spomínate na kauzu spadnutého mosta z novembra 2012, kedy pri obci Kurimany došlo k zrúteniu konštrukcie pri betonáži. Táto udalosť znemožnila dokončenie stavby do konca roka 2013.

Druhým termínom mal byť júl 2014. No, ako sme už informovali, Váhostav nestihol ani tento dátum. Oficiálnym dôvodom je nepriaznivé počasie. Spoločnosť začiatkom leta požiadala NDS o predĺženie lehoty. Odpoveď je zatiaľ neznáma. Posudzuje ju externý stavebný dozor. Dokončenie stavby si podľa všetkého vyžiada ešte 6 mesiacov prác, ku ktorým musíme pripočítať zimné mesiace. Deväť kilometrový úsek bude teda hotový až v roku 2015.

Zdržanie možno nespôsobilo počasie. Neverí tomu ani NDS. Za nedostavaný úsek možno môžu nezaplatení dodávatelia.

Vynárajú sa však pochybnosti o tom, že za meškanie môže počasie. NDS označila ako dôvod meškania nedostatočné kapacity stavbárov. Niektorí poslanci KDH uviedli, že za zdržaním stoja nezaplatené faktúry. Váhostav podľa ich slov neplatí menším živnostníkom a dodávateľom. Situácia sa vyhrotila do tej situácie, že nezaplatené firmy a ľudia odmietli pracovať.

V prípade, že sa preukáže, že meškanie je spôsobené samotným zhotoviteľom, Váhostav bude musieť zaplatiť pokutu. Na druhej strane ak sa potvrdia, že zdržanie má na svedomí počasie, sankcie nebudú žiadne.

Zdroj: sme.sk

Prečítajte si aj: Výstavba tunela Višňové sa blíži! Bude hotový v roku 2019?