Dôvod pre vznik superpevnej a ľahkej police je jasný - nízka hmotnosť a potrebná vysoká odolnosť. Inšpiráciou pre tvorcov poličky bol obyčajný včelí úľ. Štruktúra včelích plástov totiž zabezpečí rozloženie hmotnosti. Nastaviteľná polička váži menej ako 3 kg, unesie záťaž cez 300 kg! Môžu si tak na ňu sadnúť traja statní chlapi. 

Polica kufra z papiera? S nadhľadom sa tak dá nazvať nová polička v kufri Fordu EcoSport. Jej nosnosť je úžasná!

Konštruktéri dosku vyvinuli pre malé SUV Ford EcoSport, ktorý je teraz na trhu v modernizovanej verzii. K tomu pridáva novú špeciálnu poličku, ktorá vám uchráni krehké predmety na dne kufra. Asistentka Bettina Veithová sa vyjadrila, že príroda je „ako jedno veľké inovačné laboratórium“. Štruktúru včelieho plástu neobjavili vo Forde ako prví, vo veľkom ju využívajú aj napríklad pri extrémnych aplikáciách vo vesmírnych raketách.

Štruktúra včelích plástov sa využíva aj v tých najextrémnejších pôsobiskách, ako napríklad raketový program NASA.

Vrstvy buniek podobného plástu z recyklovaného papiera a lepidla na báze vody sú vložené medzi 2 vrstvy ľahkého sklolaminátu. To je odpoveď na nízku hmotnosť. Cieľom vzniku tohto riešenia je, samozrejme, nízka hmotnosť a ohromná pevnosť. Motiváciou nie je učiť ľudí dávať do kufra na dno vajíčka či paradajky z nákupu a nad ne na policu ukladať cement či železo, ale bezpečne tam dlhodobo voziť veci, ktoré potrebujete relatívne často a nemá zmysel ich denne z auta vyberať. Napríklad LCD obrazovky či videohry pre vaše deti na dlhšie cesty...

Zdroj foto: Ford

Polička z recyklovaného papiera unesie až 100-násobok svojej hmotnosti.