V aute si aj malá chyba môže vyžiadať krutú daň.

Prevencia je to, čo vodičom chýba. A je jedno, či je orientovaná na mladého vodiča, vodiča skúsenejšieho, či dokonca vodiča profesionála. Čas od času sa preto snažíme prinášať informácie v podobe článkov, či videí, ktoré niekedy oslovia široký okruh ľudí. A aj keď sa z toho poučí len zlomok, má to význam. Robíme to preto, aby si ľudia uvedomili, že za volantom rozhodujú o životoch. Málokto, hlavne mladí, si poriadne neuvedomujú, že sú jednou nohou v hrobe, druhou v base. 

Na zobrazovanie následkov dopravných nehôd majú nielen odborníci, ale aj široká verejnosť rôzny názor. Časť to považuje za prospešné, časť doslova za morbídne. Ja som zástanca, že takto motivované krátke videá by sa mali premietať na každej hodine teórie v autoškole. Tiež ma mrzí, že v slovenských médiách sa okrem krimi správ, (a aj to len vtedy, keď sa už niečo stane) viac nezobrazujú situácie na cestách, ktorým sa dá s prehľadom vyvarovať. A pritom v minulosti o to bola snaha.  

Video Nehody v roku 2017 zobrazuje následky, ktoré môžu byť pre citlivejšie povahy nepríjemné. Rozbité auta, poškodené cestné zariadenia, poprikrývané telá, či činnosť záchranných zborov... To je len zlomok toho, čo v danom videu nájdete. 

Získaním vodičského oprávnenie výučba nekončí. Práve naopak, učenie sa začína. Je na jednotlivcovi, ako sa s touto úlohou zvyčajne sám popasuje. Naučiť sa vnímať a správne vyhodnocovať podnety za volantom nie je jednoduché. Ale dá sa to... Hlavu máte na to, aby ste rozmýšľali, nie na to, aby vám nepršalo do krku.

Video: FB Polícia SR