Niekedy pomôže len učenie sa na vlastných chybách... Dostať druhú šancu je veľkým darom. 

Úspešné zloženie skúšok a získanie vodičského oprávnenia ešte z človeka vodiča nerobí. Na to, aby sa držiteľ vodičského preukazu mohol stať vodičom, alebo šoférom, treba prax a skúsenosti. Kým získa potrebnú prax, musí sa vyvarovať základným chybám.

Rýchlosť 

Mladí vodiči nemajú dostatok skúseností. Okrem toho sa veľmi radi ukazujú. A ako sa najrýchlejšie ukazuje pred partiou? Jednoducho. Idú bomby, čo to dá. Smola je vtedy, keď to nevyjde. V tom lepšom prípade sú to iba plechy, v tom horšom prichádzajú na rad oči pre plač. 

Nepredvídanie

Naučiť sa predvídať nejde z dňa na deň. Trvá to tisícky kilometrov, kým si mladý vodič aspoň čiastočne osvojí možné hrozby, ktoré na neho číhajú. Predvídanie sa musí učiť a pravidelne prízvukovať. Veľa mladých jazdí tak, ako by ich jazda smerovala cez pomyselný tunel, ktorý končí 1 meter za krajnicou. Ostatné ich nezaujíma. 

Nedostatočný odstup

Veľa mladých sa lepí na kufor pred nimi idúceho auta. Neuvedomujú si, že existuje reakčný čas a ďalšie okolnosti, ktoré môžu ich brzdnú dráhu poriadne predlžiť (pneumatiky, podklad, brzdy...).

Rýchle osvojenie zlozvykov 

Zlozvyky, ktoré mladí podvedome nachytali od iných, sa odstraňujú len veľmi ťažko. Dodnes si pamätám, ako ma skúšobný komisár na skúškach zjazdil. „Pán vodič, kto vás učil šoférovať? Vy máte len jednu ruku?!“ 

Únava

Únava je tichý zabijak. Skúsenejší vodič zastaví, podrieme si, natiahne sa. Mladý sa často preceňuje, ignoruje klipkajúce oči... Stačí pár milisekúnd, príde mikrospánok a nehoda je na svete. 

Nevenovanie sa vedeniu vozidla

Mladí vodiči ešte poriadne nevedia ani zaradiť rýchlosť, a už majú v jednej ruke telefón, v druhej plechovku, medzi tým točia volantom, či fajčia. Nevravím, že sa to nedá stíhať. Ale najprv sa treba naučiť  poriadne šoférovať. 

Zlý výber auta

Nech si vraví kto chce, čo chce, mladí, ktorí si na auto zarobia, jazdia zvyčajne bezpečnejšie. Môj názor je ten, že prvé auto by malo byť také, ktoré mladého naučí základy. Bez množstva asistenčných systémov, zložitého infotainmentu a pod...  Nevravím, že to musí byť striktne slabé auto, to musí odhadnúť už rodič, alebo ten, kto doma auto schvaľuje. 

Roztržitosť

Mnohým mladým vodičom robí problémy roztržitosť. Situácia, kedy musí zapnúť smerovku, točiť volantom a ešte radiť rýchlosť, vie poriadne vykoľajiť nejedného vodiča začiatočníka. 

Ležanie za volantom 

Ležanie za volantom 
Správne sedenie za volantom je základ. Toleruje sa aj sedenie, ktoré sa správnemu sedeniu aspoň letmo približuje. Lenže čo, keď mladý sedí tak, že hlávku mu vidno na spolujazdcovom sedadle, a aj to len pár centimetrov nad palubnou doskou? .... aspoň že je cool...
Správne sedenie za volantom je základ. Toleruje sa aj sedenie, ktoré sa správnemu sedeniu aspoň letmo približuje. Lenže čo, keď mladý sedí tak, že hlávku mu vidno na spolujazdcovom sedadle, a aj to len pár centimetrov nad palubnou doskou? Aspoň, že je cool...
 

Foto: drivelikeagirl.com