Dlhé roky za volantom nezaručujú skúsenosti

Niekedy ich doslova vidíte vyklepaných, ako sa zaraďujú z pruhu do pruhu, výnimkou nie je ultrapomalá jazda. Pamätám si na situáciu z Česka pred pár mesiacmi, kedy som na rovnom a prehľadnom úseku predbiehal zástup áut na čele s Aviou. Odrazu sa Hyundai Accent rozhodol, že si to bez smerovky namieri pomaly, ale isto, do môjho pruhu, a tiež začne predbiehať. Nepomohlo ani mierne zatrúbenie a krízová situácia bola na mieste. „Starší“ pán si ani neuvedomil, ani sa len nepozrel, čo sa deje. Pravdepodobne ma ani nepočul zatrúbiť. Skúsenosti sú dôležité a starší vodiči ich majú, o tom žiadna. „Najslávnejšie“ roky za volantom však strávili na "poloprázdnych" cestách minulosti. Dnešná premávka je svojou hustotou a intenzitou na úplnej inej úrovni, stačí si ju porovnať len 10 rokov dozadu. Pred takými 40 to muselo byť piánko. Často sú navyše „pod vplyvom“ rôznych liekov, ktoré im kognitívne funkcie ešte viac utlmujú.

Musia, aj keď možno už nechcú

Na strane druhej, rešpektujem ich a niekedy mi je ich ľúto. Jazdiť často ešte musia, aj keď by privítali radšej prechádzku popri lese a v pokoji strávený deň v kruhu blízkych. Chodia po lekároch, po lieky atď. (už vidím komentáre typu "existuje MHD"). Aj keď sú v mnohých ohľadoch nebezpeční, nič si za volantom nemusia dokazovať, nepotrebujú skúšať „maximálku“ na okreskách a agresivita z nich akosi vyprchala. Ich vozový park, často zahŕňajúci Daewoo Matiz, vás nezrámuje ako „mestské“ SUV typu MB GL nepozornej „slečinky“, ťukajúcej post na FB počas jazdy s odfotenými 100 % BIO VEGAN RAW raňajkami.

Ručím za to, že dôchodca sa napr. Instagramom počas jazdy prehrabávať nebude. Výnimka len potvrdzuje pravidlo.

A verte mi, mnohí seniori majú veľký stres len z mierne zhoršenej viditeľnosti alebo slabého dažďa. Keď sa na nich nabudúce nahneváte, snažte sa vžiť do ich kože. Veru, v dnešnej dobe to na cestách nemajú ľahké. Extrémnym prípadom je video z USA. 96-ročný deduško si pravdepodobne pomýlil plynový pedál s brzdou. Pri výjazde zrámoval dve autá a seniorský kaskadérsky kúsok bol na svete. Šťastím bolo to, že po ulici v tom čase nešiel žiadny chodec. Aktér si zranil nohu a chrbticu. V tak vysokom veku by už mal zvážiť, či si vôbec sadne za volant.

Aký je váš názor?

A čo vy? Myslíte si, že celkovo sú väčším „postrachom“ mladí vodiči alebo práve naopak, tí starší? Ja osobne nemám vyhranený názor... Čo je cítiť aj z článku. Vytáčajú má reči typu, akí sú dôchodcovia za volantom nebezpeční a naopak, reči typu „tí mladí za volantom sú mimoriadnou hrozbou“ robia s mojou žlčou to isté. Možno by sme sa mali snažiť viac pochopiť jeden druhého... Aj keď je to veľmi ťažké. 

Zdroj video: Viral Hog