Meníte auto, predávate staré a kupujete si nové? Bežná záležitosť, na ktorej by nebolo nič zvlástne, no kvôli upraveným pravidlám sa motoristom oplatí premýšľať vopred a dobre sa na celý proces pripraviť. Vďaka správnym rozhodnutiam dokážete ušetriť aj 90 eur, upozornil web Živé.sk.

Prvé odporúčanie je pomerne jasné a priamočiare: Keď sa rozhodnete ponechať si pôvodné tabuľky s evidenčným číslom, ušetríte 33 eur, keďže nebude potrebovať nové ŠPZky. Nikam ich teda nebudete odovzdávať, ale namiesto toho si ich prenesiete nové vozidlo - dajte si však pozor, musíte to stihnúť do jedného roka odvtedy, ako prepíšte vaše pôvodné, staré auto.

Vďaka tomu, že si vezmete "so sebou" tabuľky EČV, prenesie sa vám aj diaľničná známka. To už je úspora na úrovni ďalších aj 60 eur, keď hovoríme o najdrahšej verzii diaľničnej známky - samozrejme v závislosti od toho, kedy ste si ju kúpili a ako dlho ešte zostáva platiť.

Komu zostane známka?

Keďže kontroly platnosti diaľničnej známky prebiehajú na základe EČV, z tohto pohľadu je úplne nepodstatné, na akom aute jazdíte. Ako upozorňuje Živé.sk, je však dôležité sa dohodnúť s novým majiteľom vášho pôvodného auta, kto si vlastne diaľničnú známku ponechá.

V prípade, že by ste sa rozhodli mu ju "darovať", môže si ju nechať, aj keď bude mať na aute zmenené EČV. V takom prípade však (neprekvapivo) prídete o možnosť zaplatenú diaľničnú známku využívať na novom aute s pôvodnými ŠPZkami.

Nový majiteľ bude zároveň na prepis známky od vás potrebovať pôvodné potvrdenie o jej zaplatení. 

Zdroj: Živé.sk