Stačí auto umyť na bezkontaktnej umyvárke či na kefách? Odstránia sa dostatočne všetky nečistoty a kontaminácie? Naša odpoveď je jednoznačné nie. V prvom rade treba začať výberom kvalitnej autokozmetiky. My z finesseshop.sk vieme ako na to. V prvom rade s pomocou špičkovej autokozmetiky Auto Finesse z Veľkej Británie. Auto Finesse ponúka širokú škálu produktov a špecializuje sa na jednoduchosť práce a vysokú efektivitu. Profesionálny výsledok môžete dosiahnuť aj vy na svojom aute.

Aktívna pena Avalanche a ručná napeňovačka

Aktívne umývanie auta

Aktívna pena Avalanche odstráni hrubé nečistoty a hlavne sa dostane aj do skrytých miest a škár. Kto nemá napeňovaciu pištoľ, dá sa použiť aj ručná napeňovačka.

Ďalším krokom je ručné umytie karosérie. Na to je kvalitný, PH neutrálny autošampón Lather, a metóda dvoch vedier, pri ktorej v jednom vedre máte autošampón a v druhom vyplachujete a žmýkate umývaciu rukavicu. Karosériu potom dobre opláchnite a vysušte. Sušiaci uterák Aqua Deluxe s vysokým vlasom a vysokou hustotou tvorbu nových škrabancov minimalizuje

Autošampón Lather a sušiaci uterák Aqua Deluxe

Nezabudnite ani na pneumatiky a disky

V umývacej fáze nezabudnite na disky a pneumatiky. Celoročne sú najviac zaťažené hlavne nečistotami z cesty a asfaltu, ako sú soli a brzdný prach. Použite nekyselinový čistič diskov Imperial, odstraňovač téru a lepidiel Oblitarate a odstraňovač železitých častíc Iron Out. Najprv však odporúčame nečistoty rozrušiť štetcom alebo kefou na disky.

Nezabudnite ani na čistenie a impregnáciu pneumatík. Pomôže vám univerzálny čistič Verso a na pneumatiky Satin. Vosk na disky Mint Rims, alebo keramická ochrana z radu Ceramics uľahčia následné umývanie a dobrý sklz vody a nečistôt.

Odstraňovač železitých častíc Iron Out

Dekontaminácia laku

Niekedy však samotné umytie auta nestačí. Na laku a diskoch sa stále môžu nachádzať usadené nečistoty od asfaltu (čierne bodky), brzdného prachu, vzdušnej hrdze (oranžové bodky), zaschnuté kvapky od vody alebo zvyšky vtáčieho trusu či živice.

Lak je preto na dotyk drsný a nerovný. Pomocou chemickej dekontaminácie to však hravo napravíte. Hovoríme predovšetkým o špeciálnych prípravkoch Iron Out a Oblitarate, ktoré sme spomínali už pri dôkladnom čistení diskov. Následne na váš lak odporúčame čosi, čo nepoužívate bežne - čistiaca hlina Clay, ktorá dokončí prácu po chémii. Nezabudnite povrch dostatočne nalubrikovať, pri čom vám zaručene pomôže prípravok Glide.

Čistiaca hlina Clay a prípravok Glide

Odstránenie škrabancov a konečná ochrana

Dôležitým krokom ku krásnemu a čistému laku, je leštenie karosérie. Auto opäť opláchnite a vysušte sušiacim uterákom. Dokonalým pomocníkom pri tomto úkone je leštiaca pasta 3v1 Tripple, ktorá vám lak vyčistí, odstráni škrabance, zvýši lesk laku a dodá mu ochranu, a to hlavne vďaka obsahu karnaubského vosku. Celý proces je vhodné zakončiť použitím spreja. Je to detailer Finale, ktorý dočistí povrch a ešte viditeľnejšie zvýši jeho lesk.

Dlhodobejšiu ochranu vám zabezpečia tuhé, prípadne tekuté alebo syntetické vosky (tzv. sealanty) a v poslednej dobe populárna keramická ochrana. Napokon dodáme, že takýmto “jarným detoxom” sa môžete kľudne inšpirovať aj pred zimnou sezónou. :)