Tekuté stierače sú veľmi užitočný pomocník. Tak ako vosk chráni karosériu auta, tak aj tekuté stierače chránia čelné sklo pred špinou. Z toho plynie fakt, že aj následne uľahčujú výhľad a v ideálnom prípade pri vyšších rýchlostiach než 60 km/h ani nemusíte používať stierače.

Samotný produkt môžete kúpiť od pár eur až doslova po desiatky. Ich inštalácia na čelné sklo je tiež rôzna. Mal som na aute produkty za desiatky eur, ktoré boli náročné na inštaláciu, museli ste dodržať presný postup s dvojicou rôznych fľaštičiek a s presne nastaveným časovým rozostupom medzi nanesením. To ale veľa užívateľom nevonia, radšej by len niečo narýchlo aplikovali a neriešili. Práve pre týchto ľudí sú určené nasledovné produkty.

Takto zašpinené sklo určite najprv umyte, tekuté stierače by ste totiž márne nanášali tak, aby slúžili na to, na čo boli vyrobené.

4 produkty na test

Na vyskúšanie som dostal tekuté stierače od Starline, Den Braven, Turtle WaxMotip. Všetky majú spoločnú vlastnosť v tom, že sa aplikujú veľmi jednoducho. V prvom rade nezabudnite na základnú vec. Tou je umytie čelného skla. Tak, ako vosk nenanášate na špinavé auto, rovnako postupujte aj pri tekutých stieračoch. Niektoré produkty v návode píšu aj potrebu odmastiť čelné sklo, iné to nevyžadujú.

Ako je vidieť, na začiatku som na čelnom skle nemal absolútne nič, voda vytvorila súvislú vrstvu.

Po umytí som rozdelil čelné okno na 4 časti a začal s aplikáciou. Ako prvý zľava som aplikoval Starline. Ten jednoducho nastriekate z plechovky a potom čistou handrou rozleštíte. Absolútne rovnaký postup zvolíte aj s druhým od Den Braven. Ani by som sa nečudoval, keby oba spreje mali rovnakých výrobcov, návod aj aplikáciu mali takmer na vlas rovnakú. Tu nemáte čo pokaziť.

Tretím v poradí bol Turtle Wax. Ten máte podľa výrobcu naniesť na čistú handru, rozotrieť po čelnom skle a potom do sucha rozleštiť. V návode nepíšu čas medzi aplikáciou a leštením, odporúčam nečakať a hneď leštiť, lebo vám môže produkt zaschnúť a budete ho ťažko odstraňovať.

Aplikácia v spreji bola najjednoduchšia.

Posledný Motip podobne ako prvé dva spreje nastriekate povrch a vyleštíte do sucha. Ďalšia rada, túto aplikáciu určite nerobte na ostrom slnku. I keď je ešte leto ďaleko, upozorňujem na to už teraz, aby vám produkt rýchlo nezaschol alebo na rozpálenom čelno skle hneď nezaschol a vy by ste mali problém, ako ho rozleštiť.

Šetria klasické stierače

Aby som nezabudol, ďalšou výhodou tekutých stieračov je možný jemnejší chod stieračov a tiež ich dlhšia životnosť z 2 dôvodov. Po prvé, budete ich menej používať a po druhé, produkty zacelia malé krátery v skle a stierače sa tak nebudú doslova rezať o samotné sklo.

Po samotnej aplikácii nemusíte takmer vôbec čakať, môžete ísť s autom do dažďa alebo vyskúšať efekt odlietajúcich kvapiek vody. Z pohľadu užíateľa som medzi všetkymi 4 produktmi nevidel po nanesení žiaden rozdiel, možno len posledný testovaný od Motipu viac odpudzoval vodu. To ale môže byť spôsobené aplikáciou. Rozdiel môže byť v ich výdrži, to ale zistím až po pár mesiacoch.

Po aplikácii si môžete vyskúšať funkčnosť jednoduchým oplachom vody.

Zmes do ostrekovačov

Poslednou alternatívou pre tých, ktorým sa nechce s podobnou aplikáciou vôbec „zapodievať“ existuje iné riešenie. Je ňou špeciálna kvapalina do ostrekovačov s nano technológiou, ktorá nahrádza funkciu tekutých stieračov. Lepšie odstraňuje prischnutý hmyz a po nastriekaní vytvorí na čelnom skle podobnú vrstvu, ako testované produkty. Samozrejme, nemôže sa životnosťou rovnať poriadnej aplikácii, avšak pre rýchlu a „bezbolestnú“ aplikáciu to môže stačiť. Kto by sa podľa fotiek bál, že ju môže aplikovať len v lete, mám pre vás dobrú správu, že existuje aj zimná verzia.

Zmes do ostrekovačov je na aplikáciu najjednoduchšia, jednoducho ju len nalejete do nádobky.

Ak sa teda staráte o auto viac, ako bežný užívateľ, tekuté stierače asi poznáte. Pre tých, ktorým je táto téma neznáma, som dúfam poradil, prečo ich toľko ľudí obľubuje. Ten pocit, keď pri diaľničnej rýchlosti, alebo v mnohých prípadoch aj nižšej, nemusíte vôbec zapnúť stierače, je na nezaplatenie. Pritom to ani nestojí veľa peňazí a aplikácia je skutočne jednoduchá.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov