Sviatok Dušičky je typický aj pre nezodpovedných chodcov. Na staré babky a dedkovi v tmavom bez reflexných prvkov teraz natrafíte oveľa častejšie. 

Tento sviatok má okrem vyššie spomenutých aj ďalšie špecifiká. Tradične aj tento rok sa tesne pred dušičkami posúva čas. Tento fakt na veľa ľudí vplýva negatívne, hoci nie všetci si to pripustia. Je jeseň, s ňou sychravé počasie, preto nezabudnite na heslo vidieť a byť videný. A to sa týka aj peších, aj vodičov.


Týmto chcem apelovať na vodičov. V blízkosti cintorínov bude veľký pohyb ľudí, takže je pravdepodobná aj prítomnosť mestskej a štátnej polície. V blízkosti veľkých cintorínov miest budú určite. Riaďte sa ich pokynmi a zbytočne ich neotravujte otázkami, na ktoré vám aj tak s vysokou pravdepodobnosťou neodpovedajú, alebo nebudú vedieť odpovedať. Riaďte sa ich pokynmi a keď vás raz posielajú iným smerom, zbytočne o tom nefilozofujte. Spomaľujete tak premávku. Ak by si každý odbočil pri veľkom cintoríne tam, kde v tú chvíľu chce, tak možno práve vy by ste sa k hrobu dostali až na ďalší deň. Argument, že máte v kufri plno vencov a kvetov, neobstojí. 


Ak vám raz dáva policajt pokyn a vy ho neuposlúchnete, počítajte aj s prísnou sankciou. A je jedno, že sú sviatky.

Pre sviatok Dušičiek sú typické dočasne zmeny organizácie dopravy. Nejazdite preto spamäti. 

Veľa ľudí si prichádza uctiť zosnulých z veľkej diaľky. Na dané miesta prichádzajú niekedy iba raz ročne. Pre tento sviatok je typické, že sa v rôznych mestách dočasne mení organizácia dopravy. Nejazdite preto podľa pamäti. Rovnako je možné, že sa za ten rok organizácia dopravy v meste zmenila. Z obojsmerných ulíc sa mohli stať jednosmerky, cesty, ktoré boli niekedy hlavné, sú razom vedľajšie a pod. Majte oči na stopkách a sledujte dopravné značky. 

Veľký chaos vzniká aj pri parkovaní. Neparkujte nevhodne. Keď si nie ste istí, radšej zaparkujte o trochu ďalej a prejdite sa. Neublíži vám to... Samozrejme, ak je to vo vašich silách. Dbajte na ponechanie dostatočne širokej uličky. Je možné, že okrem chodcov sa budú na cintoríny ponáhľať aj záchranné zložky. A možno práve kvôli vášmu autu nebudú môcť prejsť hasiči uhasiť vence... 

V tieto dni si ľudia chodia uctiť zosnulých aj na miesta, kde tragicky vyhasol ich život. Ničím výnimočným nie sú odstavené autá na krajnici, ľudia pohybujúci sa bez označenia na miestach, kde by ste to inokedy nečakali a pod. 


Celkovo uberte plyn, zvýšte ostražitosť, nedajte sa zbytočne rozptyľovať. Je to viac ako nutné, keďže za posledné roky ide s týmto sviatkom ruka v ruke aj zubatá, ktorá s obľubou kosí na cestách. A ako spomínam hore, pribaľte si trpezlivosť a empatiu. Nad nerozhodnými vodičmi a stresmenmi sa len pousmejte, nech vás hreje pocit, že ste to čakali a máte ich prečítaných. :)

Foto: OkoVitaza