AutoKelly

Niektoré žiarovky sľubujú výrazne vyššiu svietivosť a dosah. Tieto vlastnosti sú však vykúpené cenou a životnosťou.

Áno. Tento typ svetiel je totiž ešte stále veľmi rozšírený a výrobcovia žiaroviek stále pokračujú v ich vývoji. Ich jednoznačnou snahou je predbehnúť konkurenciu a získať z toho ekonomický úžitok. Pre nás to znamená, že je na trhu viacero žiaroviek so zvýšenou svietivosťou a máme možnosť zlepšiť účinok svetiel auta. Aké sú teda plusy a mínusy použitia takýchto žiaroviek? Výrobcovia pri niektorých typoch žiaroviek ako Osram NIGHT BREAKER UNLIMITED, alebo PHILIPS X-tremeVision sľubujú o 100 až 110 % viac svetla, o 35 až 40 m väčší dosah a belšie svetlo. Tieto parametre sú však vykúpené nižšou životnosťou, vyššou cenou a vyšším rizikom oslnenia protiidúcich vodičov. Aspoň to káže teória.

Aká je však prax? Na trhu je totiž mnoho žiaroviek, ktoré sľubujú väčšie či menšie zvýšenie svietivosti. Testy ale ukázali, že ak chcete skutočne vyšší výkon, musíte siahnuť po extrémoch. Teda po žiarovkách ako spomínané dva príklady, ktoré uvádzajú naozaj veľký nárast svetelného výkonu. Žiarovky s menším nárastom svietivosti totiž v mnohých prípadoch ponúknu veľmi porovnateľné vlastnosti ako štandardné žiarovky, no za vyššiu cenu. Nie je pri nich zriedkavým javom ani zafarbenie do modra, no výsledný efekt je skôr vizuálny ako reálne a badateľné zvýšenie dosahu, či svietivosti.

AutoKelly

Má význam použitie žiaroviek s vyššou svietivosťou? Ako je uvedené vyššie, ak si vyberiete vhodný typ žiarovky, má. Treba si však zvážiť, v ako prostredí prevažne jazdíte. Ak jazdíte veľkú väčšinu svojich kilometrov v meste, teda po osvetlených uliciach, môžete kľudne siahnuť po opačnom extréme. Tým sú žiarovky s predĺženou životnosťou. Ak zvolíte produkty od renomovaných výrobcov, odmenia sa vám výrazne dlhšou životnosťou, ich svietivosť však býva priemerná až podpriemerná. Ak jazdíte väčšinu času mimo mesta, žiarovky s výrazne vyššou svietivosťou určite oceníte. Budete však musieť prekusnúť ich častejšie výmeny a vyššiu cenu.

V spolupráci s chalanmi z OtherWay a AutoKelly sme pripravili porovnávací videotest 7 druhov žiaroviek H4 od výrobcov OSRAM a Starline. Niektoré zistenia vás možno prekvapia rovnako ako nás.