Polícia v Rakúsku má novú právomoc. Za prekročenie rýchlosti v ekologických zónach na diaľnici môžu priestupcovi zhabať auto na 24 hodín. 

V Rakúsku okrem iného od nového roku zdraželi o pár centov diaľničné nálepky, v niektorých mestách aj poplatky za parkovanie. Pokuty rástli tiež. Najvyššie budú v tzv. IG-L zónach na diaľnici. Že Vám IG-L nič nehovorí? IG-L sú úseky diaľnic, na ktorých je znížená rýchlosť z dôvodu ochrany prírody. Tieto zóny existujú v Rakúsku už dlhšie. Rýchlosť je na nich znížená na 100 km/h, alebo až na 80 km/h. Na štandardnom úseku je maximálna povolená rýchlosť 130 km/h. Na tomto ekologickom úseku hrozí pokuta až do výšky 2000 €, alebo môžete na deň prísť o auto. A to tak, že Vám buď zoberú kľúče od auta, alebo nasadia papuču. Úseky IG-L sú buď stále, bez ohľadu na premávku, alebo dynamické, kde sa prihliada na situáciu v doprave.

Ekologických úsekov je v Rakúsku celkovo 8: 

•    A1 Linz - Enns (13 km) - dynamický úsek
•    A1 Salzburg-Nord - Knoten Walserberg (10 km) - dynamický úsek
•    A2 Sinabelkirchen - Lieboch (43 km) - dynamický úsek
•    A9 Deutschfeistritz - Leibnitz (49 km) - dynamický úsek
•    A10 Knoten Salzburg - Golling (28 km) - dynamický úsek
•    A12 Kufstein - Zirl (92 km) - permanentný úsek
•    A12 Imst - Zams (14 km) - permanentný úsek
•    A14 Feldkirch-Nord (1 km) - permanentný úsek

IG-L zóny na rakúskych diaľniciach sú označené. V tejto zóne hrozia prísnejšie sankcie...

Diaľničné známky v susednom Rakúsku zdražejú o 0,8 %. Ročná bude stáť 86,40 €, mesačná 25,90 € a 10-dňová 8,90 €. Rakúšania po vzore ostatných krajín plánujú zaviesť elektronické diaľničné známky od decembra 2017. 

Pri jazde v Rakúsku si tiež dávajte väčší pozor na stacionárne radary. Po novom sa budú vyhodnocovať ďalšie priestupky. Fotografia z radaru môže poslúžiť ako dôkaz pri jazde bez bezpečnostných pásov, alebo pri telefonovaní za jazdy bez použitia hands-free sady. Pokuta príde aj vtedy, ak vo vozidle bude viac osôb, ako je povolené. Mimochodom, rovnaký systém funguje už nejakú dobu v Maďarsku.


Parkovanie v Klagenfurte

Od 6. februára 2017 zvyšuje poplatky za parkovanie aj Klagenfurt. Súčasný systém dvoch zón nahradí jedna zóna s cenou 0,50 eur za 0,5 hodiny.


Parkovanie vo Viedni

Od 1. januára 2017 sa zvyšujú poplatky v parkovacích automatoch vo Viedni. Posledný nárast cien prebehol v roku 2012. Od januára to bude o 5 %.
•    0,5 hodiny – 1,05 eur
•    1 hodina – 2,10 eur
•    1,5 hodiny – 3,15 eur
•    2 hodiny – 4,20 eur

Zmeny vo Francúzsku

V krajine galského kohúta vodičom hrozí pokuta 135 eur za jazdu s tmavými sklami na predných bočných sklách. Nezáleží na miere zatmavenia. O pokute rozhodne policajt na základe toho, či vidí posádku v aute, alebo či môže vidieť cez vozidlo. Prijali to ako potrebné bezpečnostné opatrenie, aby policajt pri kontrole zreteľne videl posádku. Kvôli tomuto nepopulárnemu opatreniu je údajne vo Francúzku ohrozených až 1800 pracovných miest vo firmách, ktoré sa zameriavajú na výrobu a montáž fólií. 

Na Slovensku s fóliami na predných sklách taktiež nepochodíte. Sú zakázané. Jedinú výnimku tvoria tzv. bezpečnostné fólie, ktoré môžu byť na predných sklách. Musia byť vždy číre!

Zdroj: UAMK