Ľudia nechcú, aby ich autá riadil počítač. Šoférovanie mnohých baví.

Ľudia nechcú, aby ich autá riadil počítač. Šoférovanie mnohých baví.

Mne osobne sa tento nápad vôbec nepáči a dúfam, že nie som sám. Ak jedného prídeme o možnosť šoférovať svoje autá, dramaticky to navždy zmení automobilový priemysel. Auto, ako ho poznáme dnes, zanikne.

Autá, ktoré nepotrebujú vodiča majú legálne povolenú jazdu v americkom štáte Neveda. Presne tam Google testuje svoju novinku, ktorá má za sebou už takmer 500 000 kilometrov takmer bez nehody. No aj napriek úspechom má už „bezpilotné“ auto za sebou jednu kolíziu. No nanešťastie ho vtedy šoféroval človek.

Google chce v mene bezpečnosti vytlačiť ľudí spoza volantu. Tvrdí, že dopravné nehody prestanú existovať.

V USA začína dochádzať k protestom. Aktivisti sú proti týmto autám, ktoré riadia iba senzory, radary a počítač. Protesty sú zamierené najmä proti floridskému senátorovi, ktorý chce po vzore Nevady povoliť, aby takéto autá mohli legálne jazdiť po cestách. Aktivisti argumentujú videom, kde auto od Google nezastaví žene na prechode pre chodcov. Podľa nich sú tieto autá jednoducho nebezpečné.

Google má na to iný názor. Podľa nich za väčšinu nehôd môžu práve ľudia. A teda ak z áut odstránia vodičov, malo by dôjsť k zvýšeniu bezpečnosti na cestách. Eric Schmidt, výkonný riaditeľ spoločnosti Google, v roku 2010 povedal: „Podľa mňa je neuveriteľné, že v dnešnej dobe dovolíme ľuďom riadiť autá.“

Aj keď sme ešte od úplného zavedenia „automatických“ automobilov ďaleko, mali by sme si asi začať viac užívať náš pobyt za volantom. Vyzerá to tak, že raz o neho prídeme.

Zdroj: telegraph.co.uk

Ak vaše auto už onedlho pripoja do cestnej premávky, vy s tým už nebudete môcť nič urobiť.

Ak autá o pár rokov vyrazia na cesty, my ich nebudeme môcť korigovať. Jednoducho sa len odvezieme.